Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rekordowo niskie bezrobocie na Węgrzech

04.01.2018 15:14
xxx biznes

- Bezrobocie na Węgrzech spadło do rekordowo niskiego poziomu 3,8 proc. w okresie wrzesień-listopad 2017 - poinformował w czwartek Centralny Urząd Statystyczny (KSH). Zdaniem ministra gospodarki Mihalya Vargi Węgrom coraz bliżej do pełnego zatrudnienia.

 Rekordowo niskie bezrobocie na Węgrzech fot. rawpixel.com on Unsplash

Według danych KSH od września do listopada przeciętna liczba bezrobotnych spadła w stosunku do tego samego okresu 2016 r. o 30 tys., do 187 tys., a stopa bezrobocia obniżyła się o 0,7 pkt proc., do 3,8 proc.

Liczba zatrudnionych wzrosła natomiast o 36 tys., do 4 mln 450 tys. Wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 15-64 lat wyniósł 68,8 proc.

Minister gospodarki podkreślił w kanale telewizyjnym M1, że od początku pomiarów nie było na Węgrzech tak niskiego bezrobocia, co oznacza, że krajowi coraz bliżej do pełnego zatrudnienia. Jak podkreślił, wskaźnik zatrudnienia jest znakomity także w skali europejskiej.

Varga zaznaczył, że od objęcia rządów w 2010 r. przez koalicję Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej liczba zatrudnionych wzrosła o 750 tys., a obecny wskaźnik zatrudnienia wskazuje, że są jeszcze rezerwy na krajowym rynku pracy.

Minister zadeklarował, że rząd także w następnych latach będzie podejmować starania o dalsze zwiększenie zatrudnienia. Jak podkreślił, należy kontynuować przebudowę systemu kształcenia specjalistycznego i dla dorosłych.

Zaznaczył, że od 2011 r. rząd w ramach programu ochrony miejsc pracy wspiera drogą niższych składek na ubezpieczenie społeczne zatrudnienie osób poniżej 25. i powyżej 55. roku życia, a także planowane jest poszerzenie zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin matek oraz rodzin z dziećmi.

Zaznaczył przy tym, że rozwiązaniem problemu obecnych 60 tys. nieobsadzonych etatów nie jest imigracja pracowników z zagranicy, tyko uruchomienie rezerw krajowych.

Varga powiedział, że Węgry rozpoczynają 2018 r. z lepszymi perspektywami wzrostu niż w ubiegłym roku. Zaznaczył, że wzrost gospodarczy w 2017 r. wyniósł na Węgrzech 4,1 proc., a w rozpoczynającym się roku może zwiększyć się do 4,3 proc.

Według niego najważniejszą siłą napędową wzrostu były inwestycje, które wzrosły o ponad 20 proc., do czego w znacznym stopniu - jego zdaniem - przyczynił się program budowy mieszkań. Jako drugą sferę sprzyjającą wzrostowi gospodarczemu wymienił turystykę.

Jeśli chodzi o prognozy na bieżący rok, ocenił, że inflacja wyniesie około 3 proc., a deficyt budżetowy około 2 proc.

PAP/Małgorzata Wyrzykowska/OP

Oceń