Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Przestrzeganie prawa pracy jest ważne dla zrównoważonego rozwoju państwa

26.02.2018 11:56
xxx biznes

- Przestrzeganie prawa pracy jest ważne dla zrównoważonego rozwoju państwa - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, przywołując słowa Lecha Kaczyńskiego, podczas gali konkursu "Pracodawca przyjazny pracownikom".

Prezydent Andrzej Duda na gali konkursu "Pracodawca przyjazny pracownikom" fot. PAP Foto

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Prezydent uczestniczy w gali konkursu, po raz 10. organizowanego przez NSZZ "Solidarność" pod honorowym patronatem prezydenta

- Patrzę ze wzruszeniem na zdjęcia sprzed 10 lat, byłem wtedy już obecny w Pałacu Prezydenckim w styczniu 2008, kiedy pan prezydent prof. Lech Kaczyński po raz pierwszy z wielką radością wręczał te nagrody, te laury - powiedział prezydent.

Przypomniał, że inicjatywa miała dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego wielkie znaczenie. - Był przecież nie tylko współpracownikiem "Solidarności", tej podziemnej, która walczyła o byt polskiego państwa jako państwa suwerennego, niepodległego, o prawa pracowników, prawa człowieka; był także wiceprzewodniczącym "Solidarności"; był czynnym działaczem najwyższych struktur związku; był niezwykle zaangażowanym w sprawy pracownicze, uważając je za ważny element budowania nowoczesnego, dobrze rozwijającego się państwa - powiedział.

- Wtedy, 21 stycznia 2008 r., tu, stojąc na tym miejscu, podkreślał, jak ważne jest to, aby prawo pracy istniało i aby prawo pracy było przestrzegane; (...) jak niezwykle jest to istotne dla zapewnienia zrównoważonego, dobrego, rozwoju państwa - dodał.

Celem konkursu jest promowanie pracodawców, wyróżniających się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności przez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.

Prezydent: dziękuję pracodawcom za zrozumienie, że pracownik zasługuje na szacunek

- Dziękuję, że jesteście państwo tymi pracodawcami, którzy rozumieją, że pracownik zasługuje na szacunek i jego praca ma ogromne znaczenie dla firmy - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas gali konkursu "Pracodawca przyjazny pracownikom".

Prezydent dziękował laureatom konkursu za to, że - przyczyniają się do budowania nowoczesnego państwa. Dziękuję bardzo, że jesteście państwo tymi pracodawcami, którzy rozumieją, że pracownik zasługuje na szacunek i że praca ludzka ma ogromne znaczenie dla firmy - powiedział.

Zaznaczył, że działania podejmowane przez takich pracodawców wpisują się w politykę realizowaną przez obecny rząd. - To polityka wsparcia dla tych w społeczeństwie, którzy tego wsparcia potrzebują, to polityka docenienia rodziny, ale to polityka także docenienia pracownika i starania się o to, aby poziom życia przeciętnej polskiej rodziny wzrastał - powiedział prezydent.

Wśród działań podejmowanych w tej dziedzinie prezydent wymienił: podwyższenie płacy minimalnej, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej oraz realizację "wielkiego postulatu "Solidarności", aby umowa o pracę musiała być podpisana zanim człowiek przystąpi do pracy.

Prezydent mówił też o ustawie ograniczającej handel w niedzielę. - Dobrze, że to jest wprowadzane w sposób zrównoważony, spokojny, poprzez stopniowe wprowadzenie. Dobrze, bo oczywiście dla wielu ludzi to jest szokiem, że nie będą mogli zakupów w sieciach handlowych zrobić w niedzielę. Ale, proszę państwa, w państwach demokratycznych, bogatych tak właśnie jest. (...) Cieszę się, że w miarę jak nasze państwo rośnie w siłę, takie zasady wprowadzamy też w Polsce - powiedział.

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda: Wychodzicie ponad standardy

- Jesteście wzorem pracodawców, wychodzicie ponad standardy kodeksu pracy i przestrzegania Konstytucji RP - powiedział przewodniczący Solidarności Piotr Duda do laureatów 10. konkursu "Pracodawca przyjazny pracownikom".

Zwracając się do nagrodzonych, Duda zaznaczył, że współcześnie wielu pracodawców traktuje pracę jak towar, a pracownika jak przedmiot. - Dlatego tym bardziej się cieszymy, że możemy realizować swoje zadania statutowe nie tylko poprzez negocjacje, akcje protestacyjne, strajki - bo i takie są - ale poprzez prewencję, a w tym przypadku - promowanie dobrych praktyk - powiedział.

Przewodniczący "S" przypomniał, że w wyróżnionych firmach funkcjonują układy zbiorowe pracy i niezależne związki zawodowe. - Wychodzicie ponad standardy higieny pracy, bo przecież w waszych zakładach są także społeczni inspektorzy pracy - podkreślił Duda.

Dodał, że nagrodzeni są przykładem realizacji art. 12 i 20 Konstytucji RP, które mówią m.in. o społecznej gospodarce rynkowej, swobodzie działalności gospodarczej i własności prywatnej. - Za to państwu dziękuję, że w tych trudnych czasach wychodzicie ponad przeciętność. (...) Traktujecie pracowników w sposób podmiotowy, a pracę - nie jak towar - ocenił przewodniczący "S".

Zwrócił się do obecnego na uroczystości prezydenta Andrzeja Dudy, aby ten, podróżując po Polsce, odwiedzał zakłady wyróżnione tą nagrodą w poprzednich latach. - To jest bardzo ważne, by głowa państwa pojawiała się w tych firmach, gdzie jest przestrzegane prawo pracy i konstytucja, a nie w firmach, gdzie łamane są prawa związkowe i łamana jest konstytucja - zaapelował.

Konkurs organizowany jest przez NSZZ "Solidarność" pod honorowym patronatem prezydenta RP. Celem konkursu jest promowanie pracodawców wyróżniających się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.

Prezydent wręczył statuetki laureatom konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom"

Szkoła Podstawowa nr 4 w Jędrzejowie, Komunikacja Miejska w Płocku oraz PKP SA w Warszawie - to niektórzy z laureatów X Edycji Konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Pracodawców nagrodzono m.in. za wzorowe warunki pracy i stabilne zatrudnienie.

W sumie, w tym roku wyróżniono 27 pracodawców. Pamiątkowe statuetki wręczył nagrodzonym w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Wśród wyróżnionych znalazła się Szkoła Podstawowa nr 4 w Jędrzejowie, którą nagrodzono za wzorowe prowadzenie placówki, dbanie o nauczycieli i uczniów, warunki pracy oraz zatrudnienia. Statuetkę odebrała także Komunikacja Miejska - Płock Sp. z o.o. w Płocku za zarządzanie oparte o zasady dialogu, realizację zapisów zakładowego układu zbiorowego pracy oraz inwestowanie w pracowników i stabilne zatrudnienie. Laureatem zostały także PKP SA w Warszawie za prowadzenie dialogu społecznego oraz poprawę warunków pracy.

Ponadto w tegorocznej edycji konkursu wyróżniono m.in.: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Hutę Cynku "Miasteczko Śląskie" S.A. w Miasteczku Śląskim, Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w Toruniu, Stadninę Koni Pępowo Sp. z o.o. w Gogolewie, Walcownię Metali "Dziedzice" S.A. w Czechowicach - Dziedzicach.

PAP/Katarzyna Lechowicz-Dyl, Karolina Kropiwiec/OP

Oceń