Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polska zdecyduje się na wejście do strefy euro?

24.01.2018 12:14
xxx biznes

- Polska jest zachęcana do szybkiego wejścia do strefy euro - powiedział w środę wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Podkreślił, że własna waluta daje dodatkowe możliwości stymulowania gospodarki.

Polska zdecyduje się na wejście do strefy euro? fot. Agencja Gazeta

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Janczyk, pytany w środę na antenie radia Wnet, kiedy Polska mogłaby znaleźć się w strefie euro, odpowiedział: - Oczywiście Polska jest zachęcana do szybkiego wejścia. Ta dyskusja odżywa co jakiś czas, ona ma swoje natężenie. Ja bym zalecał ostrożność w tej dyskusji - wskazał.

Ocenił, że warto - zobaczyć, jaka jest kondycja poszczególnych krajów należących do strefy euro i ocenić szanse i potencjalne zagrożenia związane z szybkim wejściem do strefy euro. Jego zdaniem - posiadanie własnej waluty daje nam dodatkowe możliwości stymulowania gospodarki.

Przypomniał, że - Polska spełnia bardzo surowe kryteria traktatu z Maastricht, nawet do tego, żeby przyjąć walutę euro - i pozostaje - w gronie 12 krajów najmniej zadłużonych w Unii Europejskiej.

Na początku stycznia br. "Rzeczpospolita" opublikowała apel ekonomistów do premiera Mateusza Morawieckiego o wznowienie przygotowań do wejścia Polski do strefy euro. "W Europie trwa właśnie dyskusja o przyszłym kształcie UE i wszystko wskazuje na to, że nie będzie Unii dwóch prędkości. Jedyną przyszłością będzie poszerzona eurostrefa. Polska powinna wziąć udział w tym procesie, jeśli chce mieć realny wpływ na przyszłość kontynentu, a także jeśli chce na trwałe zakotwiczyć w zachodniej Europie" - napisano w apelu do szefa rządu.

PAP/Katarzyna Fiuk/OP

Oceń