Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pierwsza podwyżka stóp procentowych w Polsce może nastąpić w IV kw. 2019 r.

05.03.2018 14:46
xxx biznes

Pierwsza podwyżka stóp procentowych w Polsce - o 0,25 pb - może nastąpić w IV kw. 2019 roku, wynika z raportu Glodman Sachs. Wcześniej bank inwestycyjny oczekiwał rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce w I kw. 2019 r. 

Goldman Sachs fot. East News

"W ciągu ostatniego roku nasza prognoza stóp procentowych dla Polski była gołębia, odzwierciedlająca zarówno gołębie nastawienie Narodowego Banku Polskiego (NBP), jak i naszą opinię dotyczącą występującej słabej presji inflacyjnej. Niemniej jednak przesuwamy naszą prognozę pierwszej podwyżki stóp stóp procentowych o 25 pb do IV kw. 2019 roku" - czytamy w raporcie.

Analitycy podkreślili, że przesunięcie w ich prognozie odzwierciedla ostatnie umocnienie się złotego, będące z kolei skutkiem pozytywnej sytuacji w otoczeniu zewnętrznym, umacniającego się popytu krajowego i atrakcyjnych wycen. Według nich, zjawiska te utrzymają się przez cały 2018 r.

Bank oczekuje, że średnioroczna inflacja sięgnie 2,5% w 2018 roku, przy czym na krótko przekroczy cel inflacyjny w III kw. 2018 roku. Jednak trwale nie znajdzie się powyżej celu do końcówki 2019 r.

Według analityków bankowych, do pierwszej zmiany poziomu stóp procentowych - podwyżki - raczej nie dojdzie w 2018 r.

ISBnews/OP

Oceń