Najbogatsi Polacy mają tyle, co prawie połowa dochodu narodowego. Niepokojący raport

04.04.2019 18:46

Według francuskich ekonomistów Polska jest krajem o największych nierównościach w Europie. Bogactwo 10 proc. najbogatszych obywateli odpowiada 40 proc. dochodu narodowego. 

Nierówności w Polsce największe w Europie. Niepokojący raport ekonomistów fot. Hyejin Kang/Shutterstock (ilustracyjne)

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podała "Rzeczpospolita", niepokojące dane dotyczące Polski opublikowało 2 kwietnia Laboratorium Nierówności na Świecie (po angielsku World Inequality Lab).

Autorami raportu są francuscy ekonomiści - Thomas Blanchet, Lucas Chancel i Amory Gethina. Wszyscy współpracują z Thomasem Piketty - również ekonomistą znad Sekwany i autorem książki "Kapitał XXI wieku" o drastycznie rosnących nierównościach na świecie.

Według wyliczeń ekspertów na 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków przypada aż 40 proc. dochodu narodowego. To najwyższy taki wskaźnik wśród państw europejskich. Co więcej - te ustalenia stoją również w sprzeczności z dotychczasowymi danymi m.in. Eurostatu.  

Wykres nierówności w krajach europejskich fot. wid.world

"Polska jest najbardziej nierównym krajem Europy wg nowego artykułu zespołu współpracowników T. Piketty'ego" - napisał na Twitterze dr hab. Michał Brzeziński, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Bierze on pod uwagę współczynnik Gini’ego. Jest on liczony za pomocą danych ankietowych, ale nie bierze pod uwagę transferów społecznych innych niż emerytury. W tym przypadku 

Z kolei francuscy ekonomiści przeanalizowali dane ankietowe, o produkcie narodowym brutto oraz dane z urzędów skarbowych m.in. o najbogatszych obywatelach. 

Mapa nierówności w krajach europejskich. Thomas Piketty fot. wid.world

Autorzy raportu alarmowali, że średnio w 39 europejskich państwa na 10 proc. najbogatszych przypadało 34 proc. produktu narodowego brutto. Dla porównania - w 1980 roku chodziło o 29 proc. W przypadku Polski przez ostatnie cztery dekady najbogatsi podwoili swój udział w relacji do PKB.

Jak wskazano w raporcie od 2015 roku nieznacznie zaczęły spadać nierówności w Polsce, co może być związane z programami społecznymi PiS, jak Rodzina 500 plus.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD

Oceń