Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Już w tym tygodniu decyzja ws. płacy minimalnej

10.09.2018 11:50
xxx biznes

Jeszcze w tym tygodniu, po posiedzeniu Rady Ministrów, mają zostać podane do publicznej wiadomości decyzje dotyczące płacy minimalnej, płac w sferze budżetowej oraz funduszu socjalnego - podaje poniedziałkowy "Nasz Dziennik".

pieniądze fot. Tomasz Kawka/East News

Jak informuje "ND", mają zostać zrewaloryzowane m.in. wskaźniki niezmienne od wielu lat. Rzecznik NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski w rozmowie z gazetą zaznacza, że wszystko wskazuje na to, iż decyzja faktycznie zapadnie i zostanie zaakceptowana przez związek.

Najważniejsze jest odblokowanie kwoty bazowej dla budżetówki. Inaczej procentowe podwyżki oznaczają duże wzrosty płac dla najlepiej zarabiających, a ci najniżej uposażeni, na których najbardziej nam zależy, dostaliby grosze i obecna zła sytuacja tylko by się pogłębiła - podkreśla w rozmowie z "ND" Lewandowski.

Jak podaje "ND", rząd zgadza się na odmrożenie kwoty bazowej i zwiększenie jej o wskaźnik inflacji. W przypadku pracowników niemnożnikowych pensje wzrosłyby o 2,3 proc., a dodatkowo nastąpiłby wzrost dotyczącego ich funduszu wynagrodzeń.

Wśród pracowników niemnożnikowych są osoby zatrudnione w urzędach wojewódzkich, ponad 20 państwowych inspektoratach, część instytucji pomocy społecznej i innych.

"Solidarność" uznaje plany rządu za nie w pełni zadowalające, ale do zaakceptowania jako kompromis.

ND/PAP/OP

Oceń