Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zapowiedź masowych zwolnień w banku Santander

10.01.2019 15:01
xxx biznes

Do końca tego roku Santander Bank Polska planuje zwolnić do 1,4 tys. pracowników. To około 11 proc. wszystkich zatrudnionych w firmie. Bank należący do hiszpańskiej spółki poinformował, że w tej sprawie trwają konsultacje ze związkami zawodowymi, które potrwają do końca stycznia.

Masowe zwolnienia w banku Santander. Pracę straci 1,4 tysiąca pracowników fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER (ilustracyjne)

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

„Zarząd Banku w dniu 10 stycznia 2019 r. powiadomi zakładowe organizacje związkowe o przyczynach zamierzonego grupowego zwolnienia oraz zwróci się do organizacji związkowych o przystąpienie do konsultacji. Ponadto Zarząd Banku powiadomi urząd pracy o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych w Banku” – napisano w komunikacie banku.

Santander podał, że kolejny komunikat w sprawie zwolnień grupowych opublikuje po zakończeniu konsultacji z organizacjami związkowymi i zawrze w nim informację o szacowanej wysokości rezerwy związanej z restrukturyzacją zatrudnienia w banku, która obciąży jego wyniki.

„Zatrudnienie ma się zmniejszyć o maksymalnie 1400 osób do końca tego roku, a proces ma objąć cały bank – połączone funkcje centralne, jak i sieć placówek. Bank rozpoczął konsultacje ze związkami zawodowymi, które potrwają do końca stycznia bieżącego roku” – poinformował bank.

Bank podał, że przedmiotem uzgodnień ze stroną społeczną będą terminy, zakres, warunki, kryteria doboru oraz ostateczna liczba pracowników objętych procesem.

Masowe zwolnienia tłumaczone są „potrzebą przeorganizowania modelu biznesowego, poprawą sprawności i efektywności kosztowej organizacji, w tym redukcję dublujących funkcji i procesów”.

„Jako instytucja prowadząca odpowiedzialny biznes dołożymy wszelkich starań, aby program zwolnień grupowych odbywał się według najlepszych praktyk i z poszanowaniem wszystkich zasad. Osobom, które nie odnajdą miejsca w transformującej się organizacji, zapewnimy odpowiednie i transparentne warunki odejścia. Dodatkowo przygotowujemy program wsparcia w ponownym wejściu na rynek pracy” – napisano w komentarzu.

W listopadzie Santander Bank Polska sfinalizował przejęcie wydzielonej części działalności Deutsche Bank Polska i informował o rozpoczęciu procesu połączenia operacyjnego.

Do Santander Bank Polska dołączyło prawie 400 tys. klientów detalicznych, private banking oraz biznesowych.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń