Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Liroy-Marzec złożył w Sejmie projekt ustawy o pomocy społecznej

14.02.2018 14:25
xxx biznes

Poseł Piotr Liroy-Marzec złożył w środę w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który umożliwia samorządom dofinansowanie rachunków za ogrzewanie lokali socjalnych energią elektryczną.

Liroy-Marzec złożył w Sejmie projekt ustawy o pomocy społecznej fot. Jakub Wosik/East News

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Liroy-Marzec (niezrzeszony) poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że pod projektem podpisało się 15 przedstawicieli wszystkich klubów i kół parlamentarnych z wyjątkiem Platformy Obywatelskiej.

- To jest projekt ustawy, w którym regulujemy sprawę najbiedniejszych ludzi, którzy nie mogą dostać dotacji na energię elektryczną. To grupa ludzi, która w sezonie grzewczym ma największe trudności - mówił Liroy-Marzec.

Zdaniem Piotra Ikonowicza z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, w ramach programu "Mieszkanie plus" zlikwidowano ochronę lokatorów. Według niego ludzie, którzy podpisali umowę najmu w ramach tego programu - dobrowolnie poddali się egzekucji komorniczej, czyli podlegają artykułowi 777 Kodeksu postępowania cywilnego, co oznacza, że dzieci, kobiety w ciąży, osoby chore, niepełnosprawne będą eksmitowane bez rozprawy sądowej, na której ustalano by ich uprawnienie do lokalu socjalnego.

Radny Piotr Guział podkreślił, że celem ustawy jest to, żeby samorządy finansowały opłaty za prąd w budynkach, które nie są ogrzewane z sieci centralnego ogrzewania.

W jego ocenie w całej Warszawie w ciągu czterech miesięcy dla 15 tys. mieszkań oznaczałoby to łączny wydatek wynoszący maksymalnie ok. 60 mln zł. - Wydaje się, że to (...) kropla w 17-miliardowym budżecie naszego miasta - zaznaczył Guział.

Projekt przewiduje dopisanie do obecnej ustawy o pomocy społecznej zapisu, że "zasiłek celowy może być przeznaczony na pokrycie części lub całości kosztów rachunku za energię elektryczną dostarczaną do lokalu ogrzewanego wyłącznie energią elektryczną".

W uzasadnieniu podkreślono, że wnioskodawcy nie precyzują formy ani zakresu pomocy dla lokatorów uznając, że decyzje w tej sprawie powinny podejmować samorządy.

PAP/Edyta Roś/OP

Oceń