Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kim jest nowy prezes PKN Orlen?

06.02.2018 09:17
xxx biznes

Rada nadzorcza PKN Orlen odwołała ze składu zarządu z dniem 5 lutego br. prezesa zarządu Wojciecha Jasińskiego, wiceprezesa zarządu Mirosława Kochalskiego oraz członka zarządu ds. inwestycji i zakupów Marię Sosnowską, podała spółka. Na tym samym posiedzeniu RN powołała z dniem 6 lutego Daniela Obajtka na prezesa zarządu, a także delegowała Józefa Węgreckiego do czasowego wykonywania czynności członka zarządu ds. inwestycji i zakupów do czasu powołania członka zarządu na to stanowisko, przy czym na okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

Kim jest nowy prezes PKN Orlen?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Zmian dokonano na wniosek ministra energii, podano w komunikacie.

"W związku z powołaniem od dnia 6 lutego 2018 r. pana Daniela Obajtka na stanowisko prezesa zarządu PKN Orlen, pan Daniel Obajtek złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu Energa w dniu 5 lutego 2018 r." - czytamy w komunikacie.

Daniel Obajtek to "ceniony menadżer, przedsiębiorca oraz doświadczony działacz samorządowy", podano też w materiale. Od lutego 2017 roku sprawuje funkcję prezesa Energi.

"Rok 2017, pod kierownictwem Daniela Obajtka, Energa zakończyła z kapitalizacją na poziomie 5,3 mld zł, notując najwyższy wśród krajowych spółek energetycznych - sięgający 38% - wzrost kursu akcji notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Na wzrost zaufania inwestorów złożył się szereg czynników, do których należą działania inwestycyjne, stabilizujące i restrukturyzacyjne. W 2017 roku Grupa Energa zanotowała wzrost wolumenu produkcji energii elektrycznej o 9%, wzrost dystrybucji energii elektrycznej o 2%, wzrost sprzedaży detalicznej o 5%. Szacunkowa EBITDA Grupy wynosi 2 168 mln zł, co stanowi wzrost o 7% w stosunku do roku ubiegłego" - czytamy dalej.

"Wśród sukcesów Daniela Obajtka podkreślić należy podjęcie wyzwania w zakresie rozwiązania istotnego dla całego polskiego sektora energetycznego problemu tzw. umów długoterminowych w zakresie zielonych certyfikatów. Problem ten liczony w miliardach złotych ma istotne znaczenie dla całego sektora. Energa SA, pod kierownictwem Daniela Obajtka, położyła znaczny nacisk na realizację zadań wpisujących się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - wskazano także w materiale.

Przed objęciem stanowiska prezesa zarządu Energi, Daniel Obajtek sprawował funkcję prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdzie zarządzał 11 tys. pracowników i odpowiadał za budżet w wysokości 27 mld zł. Od 2006 roku pracując w samorządzie skutecznie zrealizował szereg inicjatyw rozwojowych i z powodzeniem przeprowadził wiele inicjatyw infrastrukturalnych, poinformowała także spółka.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

ISBnews/OP

Oceń
Tagi