Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jak będzie kształtowała się przestrzeń publiczna wokół Ciebie?

18.01.2018 11:07
xxx biznes

- Dotychczas żaden rząd nie skupiał się na estetycznym aspekcie przestrzeni publicznej, my chcemy opracowania pewnych kanonów - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Dodał, że rząd nie planuje odbierać samorządom prawa do kształtowania przestrzeni publicznej.

Jak będzie kształtowała się przestrzeń publiczna wokół Ciebie? fot. PIOTR HUKALO / POLSKA PRESS / EAST NEWS

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Sasin pytany w czwartek w Radiu Wnet, czy za część zamysłu estetycznego związanego z mieszkalnictwem będzie odpowiadało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaznaczył, że - nikt dotychczas nie zajmował się estetyką przestrzeni publicznej, a obecny rząd planuje "zacząć praktycznie tę estetykę poprawiać". Stąd pomysł, żeby z działu budownictwa i architektury wydzielić zadanie dotyczące estetyki architektury i żeby minister kultury był właściwy, żeby te zadania realizować - zaznaczył szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jak dodał, stworzenie ram do oceny subiektywnych aspektów estetyki przestrzeni publicznej będzie należało do zadań premiera Morawieckiego. - To coś nowego - dotychczas żaden rząd nie skupiał się tym. Nie chcemy odbierać samorządom prawa kształtowania przestrzeni publicznej. Chodzi o opracowanie kanonów - czegoś, co stworzy pewną harmonię - mówił Sasin.

Według Jacka Sasina centrum Warszawy pozostawia wiele do życzenia, a zmiany dotyczące Pałacu Kultury i Nauki oraz jego otoczenia, to - unikalna okazja do ukształtowania centrum miasta, w taki sposób abyśmy nie musieli się wstydzić.

Projekt noweli ustawy o działach administracji rządowej, który trafił w środę do uzgodnień, przewiduje, że za sprawy dot. architektury w zakresie estetyki przestrzeni publicznej będzie odpowiadać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Pozwoli to na intensyfikację działań w obszarze dbałości o estetykę przestrzeni publicznej jako elementu polityki kulturalnej państwa. Będzie to stanowić jeden z elementów szerszego celu, jakim jest ochrona krajobrazu" - czytamy w ocenie skutków regulacji projektu.

Kwestie dot. określania celów i środków polityki mieszkaniowej państwa i nadzorowanie ich realizacji trafią natomiast do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

PAP/Marek Sławiński, Katarzyna Fiuk/OP

Oceń
Tagi