Informatyka śledcza niezbędna w wykrywaniu przestępstw

30.12.2017 09:19

Sprawdzanie zawartości telefonów nielojalnych pracowników, badanie lokalizacji GPS, połączeń niewidocznych dla operatorów oraz zdjęć ze snapchata - to wybrane sprawy, jakimi w tym roku zajmowali się informatycy śledczy.

Informatyka śledcza niezbędna w wykrywaniu przestępstw fot. Jason Blackeye on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Informatycy śledczy z katowickiego laboratorium Mediarecovery, które wykonuje badania na zlecenie organów ścigania, firm i osób prywatnych, przeanalizowali w mijającym roku 228 terabajtów danych. To wartość odpowiadająca ponad 73 miliardom stron dokumentów formatu A4. Po ich wydrukowaniu, powstałaby "wieża" wysokości ponad 7300 kilometrów - opisują.

Analiza tak dużych ilości danych nie byłaby możliwa bez wsparcia specjalistycznych narzędzi. -Sprzęt i oprogramowanie informatyki śledczej umożliwia dostęp i analizę wszystkich danych zapisanych w urządzeniu, bardzo często ukrytych, o których istnieniu nie wie nawet sam użytkownik. - zaznaczył prezes Mediarecovery Sebastian Małycha. W wielu przypadkach to analiza tych niewidocznych dla przeciętnego posiadacza urządzenia informacji przynosi najlepsze efekty.

Wśród klientów katowickiego laboratorium znaleźli się zaniepokojeni rodzice, którzy chcieli sprawdzić czy ich córka zachowuje się w internecie poprawnie. Specjaliści analizowali popularną wśród młodych ludzi aplikację snapchat, pozwalającą na robienie i przesyłanie zdjęć, które wyświetlają się na ekranie odbiorcy jedynie na kilka chwil. W wyniku analizy okazało się, że w pamięci telefonu zachowały się zdjęcia - dokładnie te, które teoretycznie miały zniknąć. Ku niezadowoleniu rodziców wielu z nich nie można było nazwać grzecznymi - mówią przedstawiciele laboratorium.

Według obserwacji specjalistów, snapchat jest wykorzystywany także przez nielojalnych pracowników do przesyłania wewnętrznych dokumentów, ofert handlowych czy planów marketingowych. Przypuszczenia części pracodawców, którzy w 2017 r. przysłali do analizy telefony swoich pracowników okazały się uzasadnione.

Zagłosuj

Czy korzystasz ze Snapchata?

Informatycy przypominają, że ogromna ilość używanych obecnie aplikacji zbiera dane lokalizacyjne. Dzięki temu informatycy śledczy mają coraz większe ilości danych, z których mogą skorzystać. Wyniki takich analiz były najczęściej wykorzystywane przez służby do sprawdzenia prawdomówności podejrzanego, który często przekonuje, że nie było go w danym miejscu o określonej godzinie. Oprócz informacji z urządzeń mobilnych śledczy coraz chętniej wykorzystują dane pochodzące z komputerów pokładowych w samochodach.

Jak podkreślają eksperci, prokuratorzy, którzy dobrze rozumieją działanie nowych technologii uzyskują większą skuteczność w prowadzonych przez siebie postępowaniach. W laboratorium Mediarecovery w 2017 roku analizowano np. przypadek, w którym podejrzany zarzekał się, że nie dzwonił do pewnej osoby i że nie utrzymywał z nią kontaktu. Bilingi dostarczone przez operatora telekomunikacyjnego zdawały się to potwierdzać.

Jednak analiza wykorzystania aplikacji w jego smartfonie rzuciła na tę sprawę zupełnie nowe światło. Podejrzany rzeczywiście nie wykonywał połączeń telefonicznych, porozumiewał się za to za pomocą komunikatorów. Informatycy śledczy wskazali połączenia głosowe i wideo, a także wykorzystywane w tym celu aplikacje, notując dokładną datę i godzinę, czas trwania i oczywiście rozmówcę.

Według szacunków globalny rynek informatyki śledczej będzie wart ponad 3 mld dol. w 2020 roku. Taka prognoza znalazła się w raporcie amerykańskiej firmy badawczej MarketsandMarkets. Największy ten rynek jest oczywiście w Stanach Zjednoczonych, jednak w Europie wycenia się go na prawie 800 mln dol., a w ciągu najbliższych pięciu lat może się nawet podwoić.

Coraz częściej to urządzenia cyfrowe są narzędziem lub "świadkiem: przestępstwa dlatego też informatyka śledcza stała się niezbędna i to zarówno w działaniach organów ścigania, jak i w wewnętrznych postępowaniach wyjaśniających prowadzonych przez firmy - podsumował prezes Małycha.

PAP/Krzysztof Konopka/OP

Oceń