Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Linie lotnicze mogą zarobić w 2019 r. 35,5 mld dolarów

12.12.2018 12:28
xxx biznes

Linie lotnicze w przyszłym roku mogą zarobić ok. 35,5 mld dol – poinformował w środę dyrektor generalny Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) Alexandre de Juniac. IATA podkreśla, że prognozy są "ostrożnie optymistyczne', ponieważ światowa gospodarka sygnalizuje recesję.

samolot fot. Photo by Ross Parmly on Unsplash

Dyrektor generalny IATA przedstawił w środę w Genewie najnowszą prognozę dla branży lotniczej.

"W 2019 roku prognozujemy, że zysk netto światowych linii lotniczych wyniesie 35,5 mld dol. Będzie to trochę więcej niż spodziewany w tym roku zysk linii lotniczych na poziomie 32,3 mld dol" - powiedział.

Dodał, że tegoroczna prognoza zysku linii lotniczych została zweryfikowana w dół. IATA w czerwcu prognozowała, że światowi przewoźnicy zamknął ten rok zyskiem na poziomie 33,8 mld dol.

Zdaniem IATA w 2019 r. niższe ceny ropy i solidny, choć wolniejszy wzrost gospodarczy, mogą wpłynąć na zyski linii lotniczych. Organizacja oczekuje, że rok 2019 będzie dziesiątym rokiem zysku przewoźników i piątym rokiem z rzędu, w którym linie lotnicze zapewnią zwrot z kapitału, który przekracza koszt kapitału w branży, tworząc wartość dla inwestorów.

"Spodziewaliśmy się, że rosnące koszty w 2018 r. osłabią rentowność linii lotniczych w 2019 r. Jednak gwałtowny spadek cen ropy i projekcje wzrostu PKB stały się swego rodzaju bodźcem. Jesteśmy jednak ostrożnymi optymistami, że ciągłe tworzenie wartości dla inwestorów będzie kontynuowane przez co najmniej kolejny rok. Istnieje ryzyko, ponieważ warunki ekonomiczne i polityczne pozostają niestabilne" - powiedział szef IATA.

Główny ekonomista IATA Brian Pearce powiedział, że rynki sygnalizują recesję, która ma związek m.in. niepewną sytuacją polityczną związaną z Brexitem.

"W obecnej polityce światowej i na rynkach finansowych panuje obecnie duża niepewność i niestabilność. (...) Niektórzy sugerują, że oznaczać to może recesję w 2019 roku, co wyraźnie byłoby złą wiadomością dla branży lotniczej" - powiedział Pearce.

IATA zrzesza 290 linii lotniczych, w tym PLL LOT. Zapewnia ponad 82 proc. światowego ruchu lotniczego.

Aneta Oksiuta/PAP/OP

Oceń