Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Emerytury będą wyższe - największa od 5 lat waloryzacja

07.01.2018 09:49
xxx biznes

Waloryzacja emerytur może wynieść 2,4 proc. - ma to być największy wzrost od 5 lat. Polacy dostaną wtedy około 50 zl podwyżki swojej emerytury.

Emerytury będą wyższe - największa od 5 lat waloryzacja fot. Aris Sfakianakis on Unsplash

W skrócie

Najniższa emerytura wzrośnie z 1 tys. zł brutto miesięcznie (854 zł na rękę) do 1027 zł (876 zł netto), czyli o 22 zł na rękę więcej. Przeciętna wypłata z 2163,59 zł brutto (1794 zł netto) zwiększy się do 2222,01 zł (1841 zł netto). Średnio emeryci dostaną więc po 47 zł podwyżki na rękę. - podaje WP.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Na 500+ dla emerytów, niestety, będziemy musieli jeszcze poczekać. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) nie toczą się obecnie prace nad wprowadzeniem świadczenia "500+ dla emerytów", poinformował resort w zeszłym tygodniu.

Po tym, jak 1 października wprowadzono wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn Ministerstwo rodziny podało, że do końca grudnia 2017 roku ZUS przyjął ok. 424 tys. wniosków emerytalnych. Liczba ta dot. jedynie wniosków, a nie wydanych decyzji. 173 tys. wniosków złożyły osoby aktywne zawodowo.  134 tys. z 424 tys. osób, które złożyły wniosek do ZUS, pobiera już świadczenia, takie jak np. świadczenie przedemerytalne czy renty.  Około 120 tys. wnioskodawców było zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy i korzystało z pomocy społecznej.

 Szefowa MRPiPS podkreśliła, że mimo przywrócenia od 1 października wieku emerytalnego liczba zatrudnionych Polaków się nie zmniejszała.

- Ten wpływ przywrócenie wieku emerytalnego na rynek pracy nie był tak silny, jak to szacowano wstępnie – mówi minister Elżbieta Rafalska.

O konkretnych sumach  podwyżek emerytur  będziemy mogli się dowiedzieć w lutym br., to właśnie wtedy GUS, czyli  Główny Urząd Statystyczny  przekaże dane dot. Wskaźnika rocznej waloryzacji. Wskaźnik rocznej waloryzacji jest równy średniorocznej dynamice wartości produktu krajowego brutto (PKB) w cenach bieżących za okres ostatnich 5 lat poprzedzających termin waloryzacji.

WP/PB/MRPiPS/OP

Oceń