Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Czy czeka nas wzrost cen ropy?

25.01.2018 10:14
xxx biznes

 PKN Orlen spodziewa się spadku średniorocznego poziomu marży downstream i wzrostu cen ropy w 2018 r.

Czy czeka nas wzrost cen ropy? fot. Agencja Gazeta

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

"Marża downstream - oczekiwany spadek marży w porównaniu ze średnią za 2017 r. w efekcie spadku marż na produktach rafineryjnych i petrochemicznych głównie na skutek wzrostu cen ropy (r/r). Czynnikiem ograniczającym spadek marży downstream jest oczekiwany wzrost konsumpcji paliw i produktów petrochemicznych w efekcie dalszego wzrostu gospodarki światowej" - czytamy w prezentacji spółki.

Spółka oczekuje spadku ceny ropy Brent w wyniku przedłużenia do końca 2018 r. porozumienia krajów OPEC dotyczącego ograniczenia produkcji ropy o 1,8 mln bbl/d, podano także.

"Należy jednak oczekiwać, że silniejszy wzrost ceny ropy będzie skutkować wzrostem wydobycia w USA. Popyt na ropę powinien bilansować wzrost podaży ropy z innych regionów" - czytamy również.

Modelowa marża downstream wyniosła 10 USD/b w grudniu 2017 r. wobec 11,5 USD/b miesiąc wcześniej i 10,6 USD/b w grudniu 2016 r.

Według danych do 19 stycznia br., w I kwartale nastąpił spadek marży downstream do 9,4 USD/b. Wzrost ceny ropy Brend wyniósł 15 USD/bbl do 69 USD/bbl wobec 54 USD/bbl w I kw. 2017 r., podano w prezentacji.

ISBnews/OP

Oceń
Tagi