Bardzo rzadka miska z Dynastii Qing sprzedana za 30,4 miliona dolarów

03.04.2018 11:17

Niezwykle rzadka miseczka z dynastii Qing, wykonana dla chińskiego cesarza Kangxi, osiągnęła cenę 30,4 milionów dolarów na aukcji we wtorek, podało Sotheby's.

porcelana fot. Alexandre Valdivia on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Miska o średnicy prawie 6 cali (14,7 cm) jest ozdobiona falangą - malowane emalie łączą chińskie i zachodnie techniki- oraz kwiatami, w tym żonkilami, które nie są zwykle przedstawiane na chińskiej porcelanie.

Miska, podobno używana przez cesarza na początku XVIII wieku, została sprzedana w ciągu pięciu minut nieoficjalnemu licytantowi z regionu "Wielkich Chin", powiedział przewodniczący Sotheby's Asia Nicolas Chow.

Misa została stworzona w imperialnym warsztacie w Zakazanym Mieście w Pekinie przez niewielki zespół rzemieślników, z pomocą jezuitów z Europy, którzy przynieśli nowe techniki i materiały, według Sotheby's.

Domy aukcyjne w Hong Kongu w ostatnich latach spotkały się z gorączkową licytacją wśród kupców z Azji, a diamenty, torebki i starożytna ceramika przebijają światowe rekordy.

W ubiegłym roku 1000-letnia miska z Chińskiej Dynastii Song sprzedała się za 37,7 miliona dolarów i była rekordowa dla chińskiej ceramiki.

yz-ey/sm/OP

Oceń
Tagi