Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Bank Japonii utrzymuje wyjątkowo luźną politykę monetarną

21.12.2017 09:47
xxx biznes

Bank Japonii utrzymał wyjątkowo luźną politykę monetarną w czwartek, ponieważ inflacja utrzymuje uporczywie niski poziom w trzeciej co do wielkości gospodarce świata, hamując tendencję do coraz bardziej restrykcyjnej polityki w największych gospodarkach.

Bank Japonii utrzymuje wyjątkowo luźną politykę monetarną fot. Chris Yang on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Bank oświadczył, że kupi dziesięcioletnie obligacje rządowe, aby długoterminowe stopy procentowe pozostały "na poziomie około zera".

Bank będzie również nadal naliczał ujemną stopę procentową na niektórych rachunkach prowadzonych przez instytucje finansowe w banku centralnym w celu przyspieszenia udzielania pożyczek przez banki komercyjne.

W czwartek szef BoJ Haruhiko Kuroda podał kilka wskazówek na temat harmonogramu wycofywania wielkiego programu skupu aktywów banku.
-Nie podniesiemy stóp procentowych tylko dlatego, że nasza gospodarka ma się dobrze. Rozważymy dalsze rozluźnienie, jeśli istnieje ryzyko, że tempo (w kierunku osiągnięcia celu inflacyjnego w wysokości dwóch procent) nie zostanie utrzymane" - powiedział dziennikarzom .

Inwestorzy zwracali również uwagę na możliwe sygnały, czy Kuroda pozostanie aktywny, gdyż zbliża się koniec jego pięcioletniej kadencji.

Premier Shinzo Abe podobno poprosił go o pozostanie na stanowisku.

Jednak Kuroda był skromny w tej sprawie, mówiąc, że nie był w stanie wypowiedzieć się na temat kwestii personalnych.

mis-nf/ric/amz/OP

Oceń