Zamknij

Wybory 2020. Jaki plan na gospodarkę ma Władysław Kosiniak-Kamysz?

12.06.2020 11:45
Kosiniak-Kamysz program wyborczy
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Dobrowolny ZUS, wyższe 500 plus i nowa tarcza antykryzysowa. Czym lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz zamierza przekonać do siebie wyborców w wyborach prezydenckich?

Wybory prezydenckie 28 czerwca odbędą się zarówno w sposób korespondencyjny, jak i tradycyjny – w lokalach wyborczych. Jednym z zarejestrowanych kandydatów na fotel prezydenta jest Władysław Kosiniak-Kamysz.

Władysław Kosiniak-Kamysz w swoim programie wyborczym wyodrębnił  następujące punkty związane z gospodarką: nowy pakt dla zdrowia i prawdziwa tarcza antykryzysowa. W programie polityk punktuje politykę gospodarczą Prawa i Sprawiedliwości i proponuje własne rozwiązania.

Program gospodarczy Władysława Kosiniaka-Kamysza

  • Premie dla medyków

Ten pierwszy punkt przewiduje m.in. premie dla pracowników służby zdrowia. „Konieczne jest natychmiastowe podniesienie pensji pracowników służby zdrowia oraz pracowników pomocy społecznej – współczesnych bohaterów, którzy swoją ciężką pracą, w tych szczególnie trudnych warunkach, chronią nasze życie  i zdrowie” – czytamy w programie wyborczym. Medycy mieliby otrzymać premię w wysokości 1500 złotych miesięcznie za czas trwania epidemii z wyrównaniem od marca 2020 roku.

Zobacz także

Polityk chce zadbać także o polską produkcję środków ochrony tj. maseczki, przyłbice czy nawet leki. Jak czytamy w programie wyborczym, to właśnie uzależnienie się od chińskiej produkcji leków, maseczek i respiratorów sparaliżowało system ochrony zdrowia w Polsce  w czasie pandemii. Kandydat na prezydenta proponuje także powstanie odrębnej od Agencji Rezerw Materiałowych poduszki finansowej dla szpitali w każdym województwie.

Zobacz także

  • Nowa tarcza antykryzysowa

Władysław Kosiniak-Kamysz punktuje wady funkcjonującej od 1 kwietnia tarczy antykryzysowej i proponuje własną.

Zobacz także

Polscy przedsiębiorcy zyskali dziurawą tarczę antykryzysową, która jest uboga zarówno w środki finansowe jaki i w skuteczne rozwiązania chroniące przed upadkiem firm i utratą miejsc pracy. Taki stan rzeczy doprowadzi do nierówności konkurencyjnej i w efekcie do regresu w wielu dziedzinach gospodarki, w których nasze firmy z powodzeniem konkurowały z przedsiębiorcami zagranicznymi” – czytamy w programie.

Polityk proponuje m.in. uruchomienie szybkiej linii kredytowej w Banku Gospodarstwa Krajowego – „Funduszu Płynności Finansowej”, z którego zostaną uruchomione środki dla polskich przedsiębiorców.

Zobacz także

Kosiniak-Kamysz zapowiada też walkę z biurokracją. „Jeden wniosek – jedna strona i  oświadczenia zamiast zaświadczeń – ta zasada powinna być regułą przy prowadzeniu działalności gospodarczej” – czytamy w programie. Polityk mówi także o dobrowolnych składkach na ZUS, nie tylko w dobie epidemii. Kandydat deklaruje też pomoc dla rolników, którzy ucierpieli nie tylko z powodu kryzysu wywołanego pandemią, ale także przez suszę.

  • Wyższe 500 plus i kwota wolna od podatku

Polityk w swoim programie pisze też o potrzebie dostosowania kwoty pomocy socjalnej do warunków makroekonomicznych. Proponuje waloryzację 500 plus każdego roku na zasadach podobnych do mechanizmu wzrostu emerytur. Jednocześnie polityk chce, by emerytury podobnie jak inne świadczenia były zwolnione z PIT.

Zobacz także

Kosiniak-Kamysz chce także wyższej kwoty wolnej od podatku. Wszyscy Polacy mieliby być zwolnieni z danin do kwoty 8 tysięcy złotych. Polityk proponuje także program „własny kąt”. Nowy program ma wesprzeć małżeństwa w zakupie pierwszego mieszkania. Jak czytamy w programie, budżet państwa sfinansuje do 50 000 zł wkładu własnego, aby można było zaciągnąć kredyt na pierwsze własnościowe mieszkanie.

Zobacz także

Będzie też dodatkowe wsparcie dla niepełnosprawnych. Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że złoży projekt ustawy gwarantujący  dodatek na rehabilitację w wysokości 500 zł dla wszystkich osób niepełnosprawnych, bez progu dochodowego, a także podwyższający świadczenie wychowawcze przysługujące rodzicom dzieci niepełnosprawnych do wysokości 1000 zł.

Zobacz także

Kim jest Władysław Kosiniak-Kamysz?

Władysław Kosiniak-Kamysz urodził się w 1981 roku w Krakowie, jest lekarzem i samorządowcem. Przygodę z polityką rozpoczął ponad 20 lat temu u boku Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kosiniak-Kamysz jest jednym ze współtwórców Forum Młodych Ludowców. W 2010 roku polityk z powodzeniem startował w wyborach samorządowych do Rady Miasta Krakowa, był także członkiem Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, Komisji Zdrowia i Profilaktyki oraz Uzdrowiskowej, Komisji Mienia i Przedsiębiorczości.

W 2011 roku został oficjalnym kandydatem PSL na urząd ministra pracy i polityki społecznej w koalicyjnym drugim rządzie Donalda Tuska. W listopadzie 2011 roku objął stanowisko ministra. Cztery lata później Kosiniak-Kamysz stanął na czele PSL.

W grudniu 2019 oficjalnie zadeklarował, że będzie ubiegał się o urząd prezydenta RP w wyborach w 2020.  

RadioZET.pl