Zamknij

Program wyborczy Waldemara Witkowskiego. Co z gospodarką?

18.06.2020 12:53
Waldemar Witkowski program wyborczy. Co z gospodarką?
fot. PAP/Paweł Supernak

Pozostawienie 500 plus, obniżenie podatków i zmniejszenie czasu pracy - to tylko niektóre propozycje gospodarcze Waldemara Witkowskiego, kandydata na prezydenta z ramienia Unii Pracy. Co jeszcze znalazło się w jego programie wyborczym?

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Polacy oddadzą głos na jednego z 11 kandydatów. Jednym z nich jest Waldemar Witkowski, którego komitet nie został zarejestrowany przed pierwszą datą wyborów 10 maja. Z uwagi na pandemię koronawirusa oraz brak politycznego porozumienia, głosowanie wówczas się nie odbyło. 

Podczas uruchomienia ponownej procedury rejestrowania kandydatów, w związku z nowym terminem głosowania, swój komitet ponownie zgłosił Witkowski. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) znów mu odmówiła, ale kandydat złożył odwołanie m.in. do Sądu Najwyższego i zostało ono uwzględnione. Dlatego Witkowski może starać się o urząd prezydenta w czerwcowych wyborach. Jakie poglądy gospodarcze ma kandydat popierany przez Unię Pracy?

Waldemar Witkowski. Program wyborczy

Podczas środowej debaty prezydenckiej w TVP Witkowski podkreślił, że przyjęcie przez Polskę euro powinno poprzedzić referendum. Mówił, że zależy mu, żeby pensje w Polsce wzrosły. - Płace wzrosną, jeśli będziemy mieli tą samą walutę w UE - stwierdził.

Zobacz także

W rozmowie z portalem Business Insider Polska prezes Unii Pracy zapowiedział, że w okresie walki z pandemią koronawirusa obniży podatek dochodowy PIT o 50 procent, zwolnić z podatku od nieruchomości oraz wstrzyma konieczności opłacania składek na ZUS. Witkowski jest zwolennikiem tzw. zerowego PIT-u dla młodych, ale nie chce zmieniać opodatkowywania najbogatszych. Popiera za to wprowadzenie tzw. podatku Tobina, czyli podatku od przepływów kapitałowych niebędących zapłatą za towar lub usług.

Szef Unii Pracy jest również prezesem jednej ze spółdzielni mieszkaniowych w Poznaniu. Dla tego sektora kandydat również ma propozycje. 

Uważam, że w przypadku spółdzielni mieszkaniowych należy zamienić zwolnienie z VAT na zerową stawkę VAT. Dla większości jest to to samo, ale przy zerowej stawce można odliczać naliczony VAT, a przy zwolnieniu staje się on kosztem

Waldemar Witkowski

Jego zdaniem państwo i samorządy powinny oddawać ziemie pod inwestycje mieszkaniowe. Z innych propozycji Witkowski jest za zniesieniem określonego w ustawie wieku emerytalnego.

Skoro emerytura jest prawem i każdy ją sobie wypracowuje, to powinien mieć prawo przejścia na nią. Może nie zmieniałbym obowiązujących minimów dot. wieku emerytalnego, ale to ma być prawo do emerytury, a nie obowiązek dożywotniej pracy

Waldemar Witkowski

Lider Unii Pracy popiera 500 plus ale chce znieść tzw. trzynaste emerytury. Popiera również likwidację podatku od emerytur i rozszerzenie listy refundowanych leków. Polityk lewicowy opowiada się za gospodarką, w której odchodzi się od węgla. - Należy gazyfikować, zamiast likwidować. By trudnej sytuacji Śląska nie pogłębiać, można gazyfikować węgiel na dole w kopalni i gaz wykorzystywać dalej - jest on mniej uciążliwy dla środowiska - powiedział.

Witkowski opowiada się za skróceniem czasu pracy z ośmiu do siedmiu godzin dziennie. - Nie da się pracować tyle godzin równomiernie intensywnie. W ciągu siedmiu godzin można wykonać tę samą pracę, co w ciągu ośmiu i mieć więcej czasu dla siebie - mówił w rozmowie z Business Insider Polska.

Zobacz także

Kim jest Waldemar Witkowski?

Urodził się w 1953 roku. Absolwent Politechniki Poznańskiej. W latach 1976–1990 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Od 1992 do 2001 i ponownie od 2005 pełni funkcję prezesa zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

Związany z Unią Pracy od 1992 roku. Od 2006 roku jest prezesem ugrupowania. Kilkakrotnie bezskutecznie walczył o mandat poselski m.in. z list SLD i SdRP. W latach 2014-2018 wiceprzewodniczący sejmiku wielkopolskiego. Również pełnił funkcję wicewojewody wielkopolskiego (lata 2001-2005).

Jak podał Business Insider Polska, według ostatniego oświadczenia majątkowego z 2018 roku Witkowski posiadał oszczędności w wysokości 4,5 mln zł oraz 30 tys. euro. Był także właścicielem 217-metrowego mieszkania o wartości ok. miliona złotych oraz kilku innych nieruchomości (w tym gruntu za 3 mln zł).

W 2012 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

RadioZET.pl/Business Insider Polska