Zamknij

Ulga termomodernizacyjna w PIT. Co można odliczyć?

11.09.2019 22:20
Dla kogo ulga termomodernizacyjna w PIT?
fot. Shutterstock/ anatoliy_gleb (ilustracyjne)

Instalacja fotowoltaiczna czy montaż kolektorów słonecznych. Rząd docenia przedsięwzięcia termomodernizacyjne i wprowadza nową ulgę w PIT. Sprawdzamy, czy jest ulga termomodernizacyjna.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

W ramach nowej ulgi, z której można będzie skorzystać w tym roku, podatnicy odliczą od dochodu niektóre wydatki związane z remontem czy przebudową. Chodzi o koszty przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Czyli jakich?  

Co to jest termomodernizacja?

Resort finansów tłumaczy, że jest to każde działanie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych. 

Zobacz także

To także wszystkie ulepszenie, które generują mniejsze straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła.

W ramach nowej ulgi będzie można odliczyć także wydatki związane z wykonaniem przyłącza technicznego do centralnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do mieszkań.

Zobacz także

Rząd premiuje też rezygnację z tradycyjnych źródeł energii na rzecz odnawialnych.

Kto może skorzystać z ulgi?

Z odliczenia skorzystają podatnicy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego i którzy dokonali powyższych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Warunkiem jest ukończenie prac w terminie trzech lat od poniesienia pierwszego wydatku.

Z ulgi termomodernizacyjnej nie można skorzystać w przypadku budynku będącego w budowie. Odliczenie dotyczy budynków już wybudowanych.

Jest jeszcze jeden warunek. Z możliwości odliczenia mogą skorzystać ci, którzy rozliczają się zgodnie ze skalą podatkową lub 19 procentowym podatkiem. Z ulgi skorzystają także ryczałtowcy.

Zobacz także

Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Ulgę odlicza się od podstawy opodatkowania, czyli dochodu, a przypadku ryczałtowców – przychodu. Takie pomniejszenie podstawy opodatkowania ostatecznie zmniejsza także kwotę podatku do zapłaty. Odliczeniu podlegają zarówno koszty materiałów budowlanych, jak i instalacji i usług związanych z termomodernizacją. Pełna lista wydatków, które można odliczyć w ramach ulgi, rozpisana jest w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju>>>

Zobacz także

Co istotne, kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Jak czytamy w objaśnieniach resortu, limit ulgi nie jest związany z jedną inwestycją lub jednym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, lecz jest określony dla danego podatnika, niezależnie od liczby inwestycji termomodernizacyjnych

Zobacz także

Beneficjenci ulgi powinni pamiętać, by nie wyrzucać faktur dokumentujących poniesione wydatki. Dla skarbówki do dowód, że koszty odliczone w PIT zostały rzeczywiście poniesione.

W ramach nowej ulgi w PIT można odliczyć też koszty poniesione przed 1 stycznia 2019 roku. Ważne jest jednak, by rozpoczęte przed tym terminem przedsięwzięcie zakończyło się w ciągu trzech lat.

Zobacz także

PRZYKŁAD: Podatnik poniósł pierwszy wydatek na przedsięwzięcie termomodernizacyjne w 2018 roku w kwocie 20 000 złotych. W 2019 roku poniósł kolejne wydatki w kwocie 40 000 złotych. Przedsięwzięcie termomodernizacyjne zostanie zakończone w 2020 roku.

W tym przypadku podatnik ma prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku za 2019 r. kwoty 40 000 złotych w ramach ulgi termomodernizacyjnej, o ile spełni pozostałe warunki.

 

RadioZET.pl