Zamknij

Program gospodarczy Szymona Hołowni. Jakie obietnice?

10.06.2020 13:15
Szymon Hołownia. Program wyborczy. Jakie obietnice gospodarcze?
fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Szymon Hołownia, według przed wyborczych sondaży, jest jednym z czołowych kandydatów w wyścigu o fotel prezydencki. Jakie propozycje gospodarcze wysunął kandydat niezależny?

Wybory prezydenckie ostatecznie odbędą się 28 czerwca. Ich wcześniejszy termin - 10 maja - nie został zrealizowany z powodu braku zgody polityków obozu rządzącego i opozycji w sprawie formy i terminu głosowania. Kandydaci, którzy mieli startować w maju, nie muszą ponownie zbierać 100 tys. podpisów poparcia. Jednym z nich jest Szymon Hołownia, kandydat niezależny i były prezenter telewizyjny.

Przez ostatnie miesiące Hołownia odsłaniał najważniejsze punkty swojego programu wyborczego. Zebraliśmy punkty, w których odnosi się do gospodarki czy płac Polaków.

Szymon Hołownia. Jaki program gospodarczy?

8 kwietnia Hołownia zaprezentował swoje 5-punktowe antykryzysowe minimum. Jego zdaniem to pomoże uniknąć głębszej recesji gospodarczej spowodowanej pandemią koronawirusa. Oto te propozycje:

Zobacz także

  • Przejęcie przez państwo obowiązku zapewnienia wynagrodzenia wszystkich pracowników do wysokości pełnej płacy minimalnej (w 2020 roku 2600 zł), proporcjonalnie do stanu finansowego firmy,
  • Podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 2080 zł (80 proc. płacy minimalnej)
  • Nisko oprocentowane kredyty dla firm z Banku Gospodarstwa Krajowego, Polskiego Funduszu Rozwoju i Agencji Rozwoju Przemysłu,
  • Wstrzymanie poboru jakichkolwiek danin na 6 miesięcy od przedsiębiorców,
  • Dodatkowa transza środków dla samorządów.

Hołownia w programie wyborczym poświęca również sporo miejsca na transformację energetyczną oraz zieloną gospodarkę. "W ciągu pierwszego roku mojej prezydentury chcę wypracować, wspólnie z rządem i Parlamentem, ekspertami, oraz przede wszystkim zainteresowanymi stronami społecznymi kompleksowy plan sprawiedliwej transformacji, która będzie mogła być realizowana konsekwentnie. Niezależnie od tego, która partia akurat rządzi w Warszawie" - zapisał Hołownia w swoim programie. 

Zdaniem Hołowni za dziesięć lat 40 proc. rynku energetycznego w Polsce powinny zajmować odnawialne źródła energii. Zakończenie wydobycia węgla w Polsce zapowiedział na 2040 rok. Regionowi Śląska, gdzie znajduje się najwięcej kopalń, Hołownia obiecał inwestycje w nowe technologie oraz naukę. Kandydat niezależny zapowiedział "reformę zarządzania strategicznymi spółkami Skarbu Państwa". 

Były prezenter telewizyjny obiecał aktywny udział w tworzeniu unijnej polityki klimatycznej, która w 2050 roku ma przynieść gospodarkę zeroemisyjną. Hołownia obiecał wsparcie rozwoju innowacyjnych projektów, jak elektroliza wodoru oraz zastosowanie jej w ciepłownictwie i przemyśle, akumulatory i ich zastosowanie w transporcie i energetyce, zeroemisyjny i autonomiczny transport publiczny, zielone budownictwo oraz wiatr na morzu. 

Jako priorytetowe w budownictwie powinny być dofinansowane domy zeroemisyjne. Jako instytucje wspierające zmianę energetyczną Hołownia wskazał ponad 500 banków spółdzielczych, "które mogą być sprawnym i odpowiedzialnym wehikułem finansującym zieloną transformację i korzystającym z szerokiego strumienia finansów płynącego z Unii Europejskiej na ten cel".

Hołownia obiecał również zielone weto, czyli wetowanie wszystkich ustaw, które będą godziły w program transformacji energetycznej. 

Kandydat niezależny zobowiązał się doprowadzić do reformy systemu dochodów samorządów. "Należy rozważyć takie opcje, jak zwiększenie udziału samorządów w podatku PIT, wprowadzenie możliwości współregulowania stawek tego podatku przez samorządy lub przyznanie samorządom udziału w podatku VAT, co najmniej na poziomie 3 proc. Potrzebne są rozwiązania, które nie drenują kieszeni mieszkańców gmin, jednocześnie zwiększając środki na samorządowe inwestycje" - zapisał w programie Hołownia.

Zobacz także

W ramach wsparcia dla samorządów jako prezydent chce wesprzeć lokalne władze w walce ze smogiem oraz polepszyć gospodarowanie odpadami. 

Hołownia obiecał podwyżki dla pracowników administracji publicznej, zwłaszcza wymiaru sprawiedliwości. "O ile sędziowie zarabiają nieźle (choć i tu należy się zastanowić nad tym, czy sędziowie niższych instancji w dużych miastach nie powinni otrzymywać dodatku do wynagrodzenia), o tyle sytuacja urzędników sądowych jest katastrofalna, a to oni obsługują nasze sprawy i odpowiadają za komunikację pomiędzy sądami a obywatelami. Często po wielu latach ciężkiej pracy zarabiają poniżej średniej krajowej. Tak być nie może" - podkreślono w programie Hołowni.

Dodatkowe pieniądze mają również otrzymać pedagodzy. "Nauczyciel przychodzący do pracy powinien otrzymywać na starcie wynagrodzenie odpowiadające średniej krajowej, czyli ok. 3 800 zł netto, gwarantowane przez rząd centralny" - obiecał Hołownia.

Kandydat niezależny argumentował również za reformą systemu opieki zdrowotnej. "Znacznie silniejszy nacisk powinien być położony na profilaktykę w formie okresowych systematycznych badań, wspartych dniem bezpłatnego urlopu" - zapisano w jego programie. Hołownia proponuje np. przekazanie wszystkich szpitali samorządom wojewódzkim. "Obecny system kontraktów NFZ uniemożliwia szpitalom uzyskanie dodatkowego finansowania na modernizację, dlatego należy rozważyć zmianę tego systemu" - dodano.   

Kim jest Szymon Hołownia?

Urodził się w 1976 roku. Absolwent Społecznego Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego (obecnie Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Fabryczna 10”) w Białymstoku oraz psychologii w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS).

W karierze dziennikarskiej był związany z „Gazetą Wyborczą”, „Newsweek Polska”, „Ozonem”, „Rzeczpospolitą”, „Tygodnikiem Powszechnym” czy TVP. W latach 2007-2012 był dyrektorem programowym stacji Religia.tv. Wraz z Marcinem Prokopem współprowadził w TVN popularne programy „Mam talent!” (2008–2019) i „Mamy cię!” (w 2015).  

Od 2013 roku prowadzi fundację Kasisi, prowadzącą dom dziecka w Zambii. Rok później założył fundację Dobra Fabryka, pomagającą mieszkańcom m.in. Bangladeszu. Do tej pory Hołownia nie pełnił żadnej funkcji w administracji publicznej.

Prywatnie jest żonaty z Urszulą Brzezińską-Hołownią – oficerem Wojska Polskiego oraz pilotem MiG-29.  

RadioZET.pl