Zamknij

Program wyborczy Stanisława Żółtka. Jaki ma pomysł na gospodarkę?

16.06.2020 18:56
Stanisław Żółtek program wyborczy 2020. Jakie poglądy na gospodarkę?
fot. Jan Graczynski/East News (ilustracyjne)

Prywatyzacja systemu ochrony zdrowia, wyjście Polski z Unii Europejskiej czy sprzedanie majątku Skarbu Państwa - to tylko niektóre postulaty wyborcze Stanisława Żółtka, kandydata na prezydenta. Jakie jeszcze inne propozycje gospodarcze złożył polityk?

Wybory prezydenckie zaplanowano na 28 czerwca. Wśród kandydatów, którzy będą walczyć o fotel prezydenta, jest Stanisław Żółtek. Przedsiębiorcy i byłemu europosłowi udało się zarejestrować komitet, zebrać 100 tys. podpisów i stanąć do wyścigu o prezydenturę.

Jaki program wyborczy zaprezentował dotychczas w kampanii Stanisław Żółtek?

Stanisław Żółtek. Program gospodarczy

"Państwo nie będzie ingerować w gospodarkę i zajmować się nią, a jedynie stać na straży przestrzegania reguł prawa w zawieraniu i realizowaniu umów przez podmioty prywatne" - napisał w swoim programie Żółtek.

Zobacz także

Kandydat niezależny popiera likwidację progu wyborczego oraz finansowania partii politycznych z budżetu państwa. "Ograniczymy relację i zależność między polskim sektorem bankowym, a Europejskim Bankiem Centralnym utrzymując narodową walutę. Wzmocnimy polskiego złotego wprowadzając jego wymienialność na złoto. Sprowadzimy do Polski wszystkie zasoby złota zdeponowane poza granicami kraju. Wymienimy na kruszec waluty rezerwowe obcych państw, utrzymywane w posiadaniu NBP" - obiecał Żółtek.

Zdaniem kandydata należy sprzedać spółki Skarbu Państwa, udziały Skarbu Państwa w spółkach oraz wszelkie nieruchomości Skarbu Państwa pozostawiając jedynie zabytki oraz kilka priorytetowych firm i budynków. Z uzyskanych pieniędzy chciałby stworzyć Fundusz Emerytalny, na pokrycie świadczeń najstarszych Polaków.

Żółtek szczególnie podkreśla wagę własności prywatnej. "Z tego też względu doprowadzimy do zwrotu prawowitym właścicielom, lub ich spadkobiercom mienia zagrabionego przez totalitarny system komunistyczny, przy czym uwzględnione będą właścicielskie prawa nabyte" - zapisał kandydat w swoim programie. Żółtek jest także zwolennikiem wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

Według Żółtka należy sprywatyzować cały system ochrony zdrowia, a pieniądze do tej pory przez Polaków wpłacane na ubezpieczenie zdrowotne powinny być wykorzystane na wykupienie pakietów w prywatnej służbie zdrowia. Kandydat chce również sprywatyzować publiczny system edukacyjny.

Zobacz także

"Zniesiemy, jako szczególnie szkodliwe, podatki dochodowe: PIT, CIT i podatki od spadków i darowizn oraz umów kupna-sprzedaży. Zniesienie tych podatków doprowadzi do obniżenia kosztów utrzymania rodziny, obniżenia cen towarów i usług oraz zwiększenia na nie popytu, a przez to do rozwoju gospodarczego" - obiecał kandydat.

Kandydat chce obniżyć podatek akcyzowy oraz VAT do minimalnej stawki określonej przez UE – w przypadku VAT na poziomie 15 proc. Jego zdaniem takie zmiany spowodują podniesienie wzrostu gospodarczego Polski o 5 pkt. procentowych.

W programie wyborczym Żółtek zapowiedział również ograniczenie liczby urzędników, obowiązek zrównoważonego budżetu (bez deficytu) oraz koniec z "faworyzowaniem jakichkolwiek przedsiębiorstw przez państwo".

Kim jest Stanisław Żółtek?

Urodził się w 1956 roku.

Od początku lat 90. ubiegłego stulecia obecny w polityce - m.in. w Unii Polityki Realnej i Kongresie Nowej Prawicy. Przez lata związany ze środowiskiem Janusza Korwina-Mikke.

W latach 1997-1998 pełnił funkcję wiceprezydenta Krakowa (w gabinecie Józefa Lassoty). W 2014 roku udało mu się zdobyć 5-letni mandat europosła z list Kongresu Nowej Prawicy.

W 2019 roku założył partię PolEXIT, której głównym postulatem jest wyjście Polski z Unii Europejskiej. Rok później udało mu się zarejestrować komitet na wybory prezydenckie.

RadioZET.pl