Zamknij

Wybory 2020. Tanie leki i milion mieszkań. Co obiecał Robert Biedroń?

15.06.2020 14:41
Robert Biedroń. Program wyborczy. Co obiecał polityk Lewicy?
fot. Marek Szandurski/East News

Emerytura minimalna, leki za 5 złotych i pożegnanie z węglem. Oto plan na gospodarkę Roberta Biedronia, kandydata fotel prezydenta z ramienia Lewicy.

Wybory prezydenckie, które odbędą się 28 czerwca (z ewentualną drugą turą 12 lipca), wyłonią nową głowę państwa z pośród 9 kandydatów. Jednym z nich jest Robert Biedroń, kandydat Lewicy.

Robert Biedroń odznaczył się w polityce przede wszystkim jako działacz na rzecz osób LGBT. Jako założyciel partii Wiosna wraz z Włodzimierzem Czarzastym i Adrianem Zandbergiem tworzy dziś porozumienie Lewica. Jaki ma plan na gospodarkę?

Tanie mieszkania, klimat i zdrowie. Oto program gospodarczy Roberta Biedronia

Robert Biedroń w swoim programie pisze o sytuacji finansowej emerytów, niedostępnym dla każdego rynku mieszkaniowym i drożyźnie w aptekach. Co obiecał polityk?

Zobacz także

Seniorzy mają zyskać prawo do wyższej emerytury minimalnej. Każdy z nich otrzymałby 1600 złotych świadczenia na rękę. „Dziś prawie milion z naszych rodziców i dziadków żyje za mniej niż tysiąc złotych miesięcznie. To nie jest godne życie. Mój cel to ustanowienie gwarantowanej emerytury minimalnej na poziomie 1600 zł miesięcznie” – czytamy w programie Roberta Biedronia.

Zgodnie z wizją polityka, emerytury minimalne mają rosnąć wraz z pensją minimalną. Biedroń chce także pozbyć się zapisów tzw. ustawy dezubekizacyjnej, na mocy której część byłych funkcjonariuszy i mundurowych otrzymuje niższe emerytury.

Zobacz także

Kandydat Lewicy proponuje też rewolucję w służbie zdrowia. System miałby być dofinansowany do równowartości 7,2 proc. PKB. „Za te pieniądze skrócimy kolejki, zapewnimy więcej lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych” – czytamy w programie. Biedroń zadeklarował tym samym wyższe pensje dla medyków, zwiększenie liczby świadczeń gwarantowanych dla pacjentów i inwestycje infrastrukturalne.

Zobacz także

Rewolucja ma dotrzeć także do aptek. Biedroń chce, by żaden lek na receptę nie kosztował więcej niż 5 złotych.

Będę walczył o ustawową gwarancję, że żaden lek na receptę, nie będzie kosztował więcej niż 5 zł. Będziemy dumni z naszej opieki zdrowotnej. Taka sama zasada będzie dotyczyć wyrobów medycznych, takich jak pompy insulinowe, aparaty słuchowe, inhalatory. Dzieci, emeryci, renciści, kobiety w ciąży i pacjenci po przeszczepach będą mieli bezpłatne leki

– deklaruje polityk w swoim programie wyborczym

Taniej ma być nie tylko w aptekach, ale także na rynku nieruchomości. Zgodnie z wizją Biedronia, każdy będzie miał prawo do niedrogiego mieszkania dzięki powszechnemu programowi budowy tanich mieszkań na wynajem. Państwowa firma, która powstanie w tym właśnie celu, w latach 2021-2031 zbuduje milion mieszkań na terenach należących dziś do Skarbu Państwa. Polityk deklaruje, że koszt najmu nie będzie przekraczał 20 zł za m².

Zobacz także

W trosce o klimat kandydat Lewicy proponuje odejście od węgla i tzw. zieloną transformację. Polityk zapowiedział, że już w przyszłym roku zorganizuje szczyt klimatyczny, podczas którego ogłosi plan Lewicy na odejście od węgla.

Kim jest Robert Biedroń?

Robert Biedroń urodził się w 1976 roku w Rymanowie na Podkarpaciu. Zanim trafił na scenę polityczną związany był z działalnością na rzecz społeczności LGBT. W 2001 roku zainicjował Kampanię Przeciw Homofobii, a rok później spróbował swoich sił w wyborach samorządowych do Rady Miasta Stołecznego Warszawy, jednak bez zamierzonego skutku.  Od tego czasu polityk związany był z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, a później także z Ruchem Palikota. To właśnie z ramienia tego ugrupowania polityk otrzymał mandat poselski w 2011 roku. Biedroń jako jeden z pierwszych polityków otwarcie mówił o swojej orientacji seksualnej.  Polityk był członkiem sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka a także Komisji Spraw Zagranicznych.

W 2014 roku Biedroń startował w wyborach samorządowych i został prezydentem Słupska. Partię Wiosna zainicjował w 2019 roku. Początkiem 2020 roku polityk zapowiedział start w wyborach prezydenckich, a jego kandydatura uzyskała poparcie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Lewicy Razem i Wiosny.

RadioZET.pl