Zamknij

Galerie otwarte, sklepy zamknięte. Powód? Wysoki czynsz za najem

05.05.2020 09:10
Otwarcie galerii handlowych. Dlaczego sklepy nadal są zamknięte?
fot. Shutterstock/David Prado Perucha (ilustracyjne)

Sklepy Reserved, Mohito, House, Cropp, Sinsay nadal są zamknięte, choć w poniedziałek w całej Polsce galerie handlowe zostały otwarte. Dlaczego?

Polska spółka LPP będąca właścicielem marek tj. Reserved, Mohito czy House nie zdecydowała się na ponowne uruchomienie sklepów w galeriach handlowych. Te w ramach drugiego etapu odmrażania gospodarki mogą być otwarte od poniedziałku 4 maja z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Jak czytamy w komunikacie firmy LPP, polski gigant odzieżowy odstąpił od część umów najmu, których warunki- zdaniem spółki – są nieadekwatne do sytuacji firm dotkniętych kryzysem przez epidemię koronawirusa. Spółka odstąpiła od umowy najmu 30 proc. powierzchni handlowych.

Zobacz także

Dlaczego sklepy spółki LPP są zamknięte?

Portal Business Insider przypomina, że to właśnie kwestia wysokiego czynszu stała się punktem spornym między właścicielami powierzchni na najemcami. Przedsiębiorcy działający w branży modowej są przekonani, że nieprędko powrócą do kondycji sprzed epidemii. Reżim sanitarny ogranicza bowiem liczbę klientów, a sami konsumenci ze strachu przed koronawirusem rzadziej niż przed epidemią będą odwiedzać centra handlowe.  Właściciele sklepów oczekują więc bardziej elastycznych warunków umów.

Jesteśmy świadkami bezprecedensowych i trwałych zmian w stosunkach gospodarczych i społecznych, które wymagają od wszystkich stron dostosowania się do nowej rzeczywistości. Jeśli właściciele centrów handlowych, nie dokonają weryfikacji sposobu rozliczania kosztów najmu, zmuszeni będziemy zlikwidować sklepy. Wciąż jednak wierzymy, że w oparciu o konstruktywny dialog z centrami handlowymi uda nam się wypracować rozwiązania uczciwe dla obu stron

- komentuje cytowany w komunikacie spółki Sławomir Łoboda, wiceprezes zarządu LPP

Portal podaje, że w poniedziałek otwartych było jedynie 32 z 207 sklepów Reserved w całej Polsce. Podobna sytuacja dotyczy sklepów House. Ze 190 salonów tylko otwartych było tylko 32. LPP otworzyło też 53 ze 162 sklepów Sinsay i 24 ze 150 sklepów Mohito.

Business Insider wskazuje, że sklepy LPP to nie odosobniony przypadek. Negocjacji z właścicielami galerii handlowych oczekuje też m.in. Empik, Kazar czy Ochnik.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/Business Insider