Zamknij

Wybory 2020. Program gospodarczy Rafała Trzaskowskiego

10.06.2020 10:19
Rafał Trzaskowski. Program wyborczy
fot. Shutterstock/Longfin Media

Walka o czyste powietrze, równe szanse na rynku i obiektywne media. Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta ogłosił swój program wyborczy.

Kandydat na fotel prezydenta Rafał Trzaskowski podczas wtorkowego spotkania z wyborcami w Pabianicach w województwie łódzkim przedstawił kluczowe punkty swojego programu wyborczego. Gospodarcze rozwiązania, które proponuje polityk skupiają się na ratowaniu rynku w dobie pandemii koronawirusa.

Obietnice wyborcze Trzaskowski podzielił na trzy filary: inwestycje, zwłaszcza te "za rogiem", czyste powietrze oraz równe szanse na rynku pracy. Ta ostatnia – jak zapewnia kandydat na prezydenta – wydaje się najważniejsza. Co zaproponował wyborcom Rafał Trzaskowski?

Nowa solidarność, czyli pieniądze dla szpitali i ratowanie miejsc pracy

Rafał Trzaskowski krytykuje politykę gospodarczą Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem, rząd skupia się na dalekosiężnych i drogich inwestycjach zamiast pomóc w ratowaniu miejsc pracy czy służby zdrowia.

„To nie czas na drogie, polityczne projekty, ale na nową solidarność. Miliardy na CPK, przekop Mierzei czy PFN należy przeznaczyć na służbę zdrowia, ochronę miejsc pracy i bezpieczeństwo” – czytamy we wpisie Trzaskowskiego na Facebooku.

Polityk proponuje przesunięcie 70 mld złotych, które miały być przeznaczone na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego na rzecz ochrony miejsc pracy. Zamiast przeznaczać 100 mln złotych na Polską Fundację Narodową, polityk chce, by pieniądze te trafiły do szpitali. Z kolei 2 mld złotych zamiast na przekop Mierzei Wiślanej miałyby trafić do lekarzy i pielęgniarek w formie premii.

Skupmy się na tym, co najważniejsze, czego naprawdę potrzebujemy - inwestycji za rogiem, które przede wszystkim realizuje samorząd 

– zaznaczył Trzaskowski w Pabianicach

Czyste powietrze i równe szanse

Polityk chce zaangażować społeczeństwo w walkę na rzecz środowiska. Mówiąc o czystym powietrzu Trzaskowski zwrócił uwagę, że potrzebne są inwestycje. Choć nie padły konkretne propozycje, kandydat zadeklarował, że każda rodzina, która podejmie wysiłek walki o czyste powietrze może liczyć na dotacje 10 tysięcy złotych. Jak dodał „Unia Europejska kładzie pieniądze na stole”.

Kandydat na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej mówił także o równych szansach kobiet i mężczyzn na rynku pracy. W wyrównaniu tych szans ma pomóc program budowy a później oferowania darmowych przedszkoli i żłobków w całej Polsce.

Zobacz także

Media publiczne na nowo

Rafał Trzaskowski wielokrotnie krytykował media publiczne mówiąc, że są „tubą propagandową rządu”. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta zapowiedział dążenie do likwidacji kanału informacyjnego TVP Info.

Obiecał, że po jego ewentualnym zwycięstwie powstanie nowa Telewizja Polska, bez TVP Info i "Wiadomości" TVP1.

Kim jest Rafał Trzaskowski?

Rafał Trzaskowski jest absolwentem XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie. Ukończył studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kolegium Europejskie w Natolinie. Był stypendystą Oxford University (1996) oraz paryskiego Instytutu Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem (2002).

W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW na podstawie pracy pt. Dynamika reformy instytucjonalnej w Unii Europejskiej.

Zobacz także

W latach 2000–2001 był doradcą sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusza-Wolskiego. W latach 2004–2009 był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim.

W 2009 z listy PO w okręgu warszawskim uzyskał mandat eurodeputowanego VII kadencji. W 2010 był szefem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz w trakcie kampanii o prezydenturę w Warszawie.

W latach 2013-2014 minister cyfryzacji i administracji, a potem do 2015 r. wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich. Również w 2015 r. uzyskał mandat poselski startując z okręgu krakowskiego z pierwszego miejsca listy PO.

W 2016 został członkiem zarządu krajowego PO, a w 2017 został wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. W wyborach samorządowych w 2018 r. wygrał wyścig o prezydenturę w Warszawę, zwyciężając w pierwszej turze. Od 2020 r. wiceprzewodniczący PO. W maju 2020 roku został wskazany jako nowy kandydat KO na prezydenta RP, zastępując w kampanii Małgorzatę Kidawę-Błońską.

RadioZET.pl/PAP