Zamknij

Terroryści z ISIS byli finansowani z Polski. W jaki sposób?

26.07.2019 11:53
Państwo Islamskie. Terroryści z ISIS byli finansowani z Polski. W jaki sposób?
fot. Musaib Mushtaq/Shutterstock (ilustracyjne)

Terroryści tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) byli wspierani finansowo przelewami z Polski — wynika z najnowszego raportu Krajowej Oceny Ryzyka Prania Pieniędzy oraz Finansowania Terroryzmu (KOR). Pieniądze miały być przekazywane przez muzułmański system Hawala. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Prawo.pl, Generalny Inspektor Informacji Finansowej opublikował ponad 400-stronicowy raport z aneksami o nazwie Krajowa Ocena Ryzyka Prania Pieniędzy oraz Finansowania Terroryzmu (KOR).

Opisuje on przypadki prania brudnych pieniędzy i wskazuje rekomendacje dla instytucji publicznych, jak przeciwdziałać finansowaniu przedsiębiorczości i terroryzmu.

Zobacz także

Jak finansowano ISIS z Polski?

Autorzy opracowania wskazali, że terroryści uzyskują pieniądze głównie z produkcji i handlu narkotykami, fałszywych kart kredytowych, przemytu i sprzedaży dóbr kultury czy wymuszenia.

Innym rodzajem alternatywnego systemu przekazywania środków finansowych, który jest wykorzystywany przez organizacje terrorystyczne ze względu na anonimowość, wygodę, szybkość i dostępność, jest nieformalny system finansowy zwany Hawala lub hundi.

To system przekazywania pieniędzy na zasadzie kompensacji i oparcie się, wyłącznie na bazie zaufania, pomiędzy uczestnikami systemu. Przekazy środków z użyciem Hawala dokonywano między innymi podczas przygotowywania ataków na World Trade Center i Pentagon w 2001 roku.

Transakcje Hawala dokonywane są niezwłocznie po przyjęciu gotówki u pośrednika i podaniu hasła — napisano w raporcie KOR.

Zobacz także

Danina zbierana wśród Czeczenów

W ten sposób przekazywano pieniądze terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego również z Polski. W opracowaniu wskazano na trzy przykłady śledztw w sprawie wspierania grup terrorystycznych.

Departament do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo w sprawie finansowania działalności terrorystycznej. Polegała ona na przyjmowaniu przez osoby posiadające obywatelstwo jednego z państw Bliskiego Wschodu, środków pieniężnych od krewnych lub powinowatych bojowników ISIS (skrót tzw. Państwa Islamskiego po angielsku — Islamic State of Iraq and Syria) zamieszkałych na terenie Unii Europejskiej.

Przekazywano te środki poprzez system bankowości podziemnej Hawala bezpośrednio wspomnianym bojownikom przebywających na terenach objętych działaniami wojennymi. Do przyjmowania środków pieniężnych przez hawaladarów w Polsce wykorzystany został operator jednego z systemów przekazów pieniężnych, którego placówki otwarte były w oddziałach polskich banków.

PK opracowała również akt oskarżenia w śledztwie przeciwko trzem obywatelom Federacji Rosyjskiej pochodzenia czeczeńskiego.

Mieli oni zbierać daninę wśród lokalnej diaspory czeczeńskiej w formie darowizn na cele religijne i przekazywać ją w gotówce, za pośrednictwem kurierów, bojownikom tzw. Emiratu Kaukaskiego — prowadzącego działalność o charakterze terrorystycznym na terytorium Rosji, ukierunkowaną na utworzenie na Kaukazie Północnym fundamentalistycznego państwa islamistycznego, opartego na prawie szariatu.

Inną ujawnioną formą finansowania terroryzmu był zakup za pośrednictwem obywateli RP sprzętu paramilitarnego, a następnie przesyłanie go pocztą w rejon sąsiadujący z teatrem działań zbrojnych prowadzonych przez organizacje terrorystyczne. Oskarżeni nie przyznali się do zarzucanych im czynów i podali, że co prawda pieniądze były zbierane, lecz przekazane zostały na działalność niepodległościową bojowników czeczeńskich walczących o Czeczeńską Republikę Iczkerii.

Trzech oskarżonych zostało wyrokiem Sądu Okręgowego w B. z sierpnia 2017 roku skazanych na dwa lata i miesiąc pozbawienia wolności. Czwarty z nich został uniewinniony. Sąd Apelacyjny w B. nie uwzględnił złożonych apelacji i utrzymał wydany wyrok w mocy.

Zobacz także

Rekomendacje dla urzędów

Eksperci przygotowujący raport sprawdzili również wartość przelewów finansowych z krajów objętych działalnością ISIS do Polski oraz w drugą stronę. W 2017 roku najwięcej było ich z i do Turcji — w sumie o wartości ponad 23 mld zł.

Następnie znalazła się Arabia Saudyjska (około 498 mln zł), Liban (około 213 mln zł) i Jordania (około 94 mln zł).

Przelewy finansowe z krajów, gdzie działa ISIS
fot. KOR

Ponadto do działalności przestępczej, nie tylko o charakterze terrorystycznym, według KOR wykorzystywane są rachunki płatnicze, płatności mobilne, w tym SMS-y premium oraz wymiana kryptowalut.

Raport KOR zawiera również rekomendacje i symulacje zdarzeń przygotowane dla instytucji finansowych.  

– Wszystkie instytucje zobowiązane powinny dokładnie przestudiować dokument i zweryfikować swoje mechanizmy oceny ryzyka – wskazał Wojciech Kapica, współkierujący departamentem prawa rynków finansowych kancelarii SMM Legal, cytowany przez Prawo.pl.

Zobacz także

RadioZET.pl/Prawo.pl