Zamknij

Oszustwo na Blika. Dwie kobiety straciły 3,5 tys. złotych

30.07.2019 12:49
Oszustwo na Blika. Dwie kobiety straciły 3,5 tys. złotych. Jak?
fot. FGC/Shutterstock (ilustracyjne)
Są kolejne przypadki oszustw z wykorzystaniem płatności za pomocą aplikacji Blik. Dwie mieszkanki Lubina (woj. dolnośląskie) straciły w tej sposób 3,5 tysiąca złotych. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała Komenda Powiatowa Policji w Lubinie, przestępcy wykorzystują do oszustwa fałszywe konta w portalu społecznościowym.

Na czym polega oszustwo na Blika?

Złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywając się pod nią i wykorzystując zaufanie, proszą jej znajomych o podanie hasła do Blika.

Zobacz także

Dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność lub proszą o szybką pożyczkę na zakupy przez internet, obiecując zwrot środków finansowych następnego dnia.

Sprawca wykradł dane do konta na profilu społecznościowym jednej ze znajomych mieszkanki Lubina, a następnie za pomocą komunikatora w wiadomości poprosił pokrzywdzoną o dokonanie dwóch przelewów po 1000 złotych każdy, za pomocą aplikacji Blik.

W taki sam sposób 1500 złotych straciła kolejna mieszkanka Lubina. Po otrzymaniu hasła do aplikacji przestępcy wypłacili pieniądze z bankomatu.

Zobacz także

Jak uniknąć niebezpieczeństwa?

Policja radzi, aby z ograniczonym zaufaniem podchodzić do informacji, które otrzymujemy przez internet. W szczególności:

  • Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych,
  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je,
  • Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania,
  • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze, zawartych w nich załączników,
  • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła,
  • Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy.

Zobacz także

RadioZET.pl/KPP Lubin