Zamknij

Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Długie kolejki przedsiębiorców

29.07.2019 15:16
Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Wzór. Przedsiębiorcy stali w długich kolejkach
fot. Marcin Gołaszewski/Twitter

Przedsiębiorcy ustawili się w długich kolejkach w punktach firm energetycznych, żeby złożyć oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej. To obowiązek, jeśli chcą utrzymać ubiegłoroczne ceny za prąd. Termin mija w poniedziałek o północy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Przedsiębiorcy, samorządy i inne instytucje publiczne mają obowiązek do 29 lipca złożyć oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Dzięki temu dokumentowi utrzymają ceny za energię elektryczną na poziomie z połowy ubiegłego roku. 

Z tego powodu od wczesnych godzin w poniedziałek przed siedzibami punktów dystrybutorów energetycznych ustawiły się długie kolejki. 

Zobacz także

Przedsiębiorcy nie kryli rozgoryczenia

- Przyszłam pięć po ósmej i dostałam już numerek 52. Stałam w kolejce półtorej godziny, zanim udało mi się złożyć oświadczenie - powiedziała Marta Moś, która ustawiła się w kolejce przed punktem Taurona w Chrzanowie (woj. małopolskie).

Wielu przedsiębiorców nie kryło rozgoryczenia faktem, że o całej sprawie dowiedzieli się w ostatniej chwili.

- Dlaczego nie poinformowali nas wcześniej o tym, że trzeba złożyć takie oświadczenie? Przecież wysyłają nam co miesiąc faktury za prąd. Nie mogli dołączyć jeszcze jednej kartki z informacją? - wskazywał pan Dominik, zajmujący się handlem, w rozmowie z tygodnikiem "Przełom".

Byłem na urlopie z rodziną, kiedy dostałem informację od koleżanki, która też prowadzi małą działalność, że trzeba złożyć taki wniosek. Więc jestem tutaj – powiedział przedsiębiorca pan Paweł, który stał w długiej kolejce w Galerii Mokotów do punktu Innogy.

Podobnych głosów jest więcej.

- Nie było na ten temat żadnych komunikatów. Dowiedziałem się o tym od księgowej. Zdążyłem dosłownie rzutem na taśmę - mówił Tadeusz Pióro z Maciejowej (woj. małopolskie), właściciel firmy budowlanej.

Zobacz także

Kto musi złożyć oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej?

To dokument, który należy złożyć do poniedziałku 29 lipca do północy. Złożenie dokumentu wynika z ustawy, która weszła w życie 29 czerwca tego roku.

Zgodnie z jej przepisami, zachowanie uprawnienia do stabilizacji cen prądu na poziomie 2018 roku w drugim półroczu 2019 roku przez odbiorców końcowych z następujących grup:

  • mikro i mali przedsiębiorcy,
  • szpitale,
  • jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne,
  • inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej

wymaga złożenia przedsiębiorstwu energetycznemu, które jest stroną umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej z tym odbiorcą, oświadczenia potwierdzającego status odbiorcy końcowego. 

Będzie to podstawą uprawnienia do utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r. - ze względu na to, że przedsiębiorstwa obrotu nie posiadają takich informacji.

Resort energii informował, że punkty obsługi głównych sprzedawców prądu będą przyjmować w poniedziałek do północy oświadczenia potwierdzające uprawnienie do zamrożenia cen energii elektrycznej.

RadioZET.pl/Przełom/Money.pl/Sadeczanin.info/PAP