Zamknij

Tokarczuk odda nagrodę Nobla na cele dobroczynne? Zwolnienia z PIT nadal nie ma

10.12.2019 11:34
Olga Tokarczuk. Nagroda Nobla. Ile jest wart? Co z podatkiem?
fot. JONATHAN NACKSTRAND/AFP/East News

Olga Tokarczuk odbierze wartą miliony złotych literacką Nagrodę Nobla. Jak zadeklarował resort finansów, nie będzie musiała odprowadzić od niej podatku. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

10 grudnia przypada rocznica śmierci Alfreda Nobla - tradycyjnie właśnie tego dnia odbywa się kulminacja Tygodnia Noblowskiego. W sztokholmskiej filharmonii zgromadzą się politycy, artyści, dziennikarze i naukowcy, a także osoby zaproszone przez noblistów.

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Tokarczuk odbierze w Sztokholmie dyplom oraz złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa.

Zobacz także

Ile warta jest Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk?

Jak informuje Norweski Instytut Noblowski ta prestiżowa nagroda w przeliczeniu na pieniądze warta jest 9 milionów szwedzkich koron, czyli 3,5 miliona złotych. Ponadto  Olga Tokarczuk odbierze nagrodę - wykonany ze złota medal (przekazywany jest w etui) i kaligrafowany dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa.

Nagroda pieniężna wynosząca 9 milionów koron zostanie przekazana w innym terminie. Temu służyć będą indywidualne wizyty noblistów w siedzibie Fundacji Noblowskiej w Sztokholmie.

Zobacz także

Co z podatkiem od nagrody dla Olgi Tokarczuk? 

Resort finansów poinformował, że rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od nagród Nobla w najbliższych dniach zostanie przekazane do konsultacji. To realizacja obietnicy, którą resort złożył już w momencie ogłoszenia nagrody dla polskiej pisarki.

Serwis prawo.pl przypomniał, że zgodnie z obowiązującym prawem, Tokarczuk powinna opłacić podatek najpóźniej do 20 stycznia, jeśli nagrodę otrzyma w grudniu. Kwestia opodatkowania nagrody Nobla nie jest jednoznaczna. Jeśli potraktujemy nagrodę dla Tokarczuk jako nagrodę wygraną w konkursie, wówczas noblistka odprowadzi od „wygranej” 10 procentowy podatek ryczałtowy. Żeby uwolnić się od podatku, Tokarczuk mogłaby przekazać nagrodę na cele charytatywne jako darowizna. Resort finansów obiecał jednak doprowadzić sprawę zwolnienia nagrody Nobla z PIT do końca.

Rzecznik resortu finansów wyjaśnił, że rozporządzenie dotyczy każdego reprezentanta Polski, który otrzyma tę nagrodę. Wówczas nie będzie musiał odprowadzać od niej podatku.
Jak dodał Paweł Jurek, z podatku od swojej nagrody zwolniona była także noblistka Wisława Szymborska.

Zobacz także

Dlaczego resort finansów do ostatniej chwili zwleka z rozporządzeniem? Sprawę zwolnienia Olgi Tokarczuk z podatku od nagrody komentował w Radiu ZET wicemarszałek Sejmu, Piotr Zgorzelski z PSL.

To taka mała złośliwość, ponieważ pani Olga Tokarczuk nie jest w katalogu najbardziej kochanych przez obecną władzę pisarzy. Myślę, że akurat pani Tokarczuk mało sobie z tego robi, czy będzie miała podatek obniżony, czy pozostawiony. Chyba są dla niej ważniejsze są inne sprawy

– ocenia polityk.

Olga Tokarczuk jest autorka m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za które w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

RadioZET.pl/prawo.pl/PAP