Zamknij

Netflix za promocję „Domu z papieru” w centrum Krakowa zapłacił tylko 274 zł

22.07.2019 13:59
Netflix postawił reklamę serialu na Rynku Głównym w Krakowie. Zapłacił tylko 274 złote
fot. UM Krakow/Twitter

Tylko 274 złote zapłacił Netflix za umieszczenie maski Dalego na Rynku Głównym w Krakowie w ramach promocji trzeciego sezonu serialu „Dom z papieru”. Urzędnicy myśleli, że to tylko rzeźba — stąd tak niska opłata.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała „Gazeta Wyborcza”, na Rynku Głównym tuż obok rzeźby głowy autorstwa Igora Mitoraja pojawiła się maska Salvadora Dalego z napisem „Kradzież to prawdziwa sztuka”. 

Podobnej maski używali bohaterowie hiszpańskiego serialu sensacyjnego „Dom z papieru” („La casa de papel”), produkowanego przez Netflixa. Obok maski pojawiła się zarówno nazwa serialu, jak i producenta.

Zobacz także

Maska Dalego ma być eksponowana na Rynku Głównym do 5 sierpnia.

– Za udostępnienie nieruchomości na Rynku Głównym pod umieszczenie rzeźby naliczono opłatę brutto w wysokości 274 złotych – powiedziała Grażyna Rokita z biura prasowego magistratu, cytowana przez „Wyborczą”.

Dlaczego naliczono tak małą opłatę? Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu, tłumaczył, że we wniosku o ustawienie instalacji napisano, że chodzi o rzeźbę, a nie reklamę. 

– Po kontroli wygląda, że to jest jednak reklama – dodał Nowak w rozmowie z portalem Onet. Z tego powodu ma zostać ustalona dodatkowa opłata, którą ma uregulować Netflix.

Dom z papieru, sezon 3 - kiedy premiera nowych odcinków i co wiadomo? [ZWIASTUN]

Jak całą sprawę komentuje producent serialu?

„Firma Netflix, planując instalację promocyjną serialu »Dom z papieru« na krakowskim Rynku Głównym, przesłała do Urzędu Miasta Krakowa pełną dokumentację dotyczącą projektu, jego wizualizację i cel przedsięwzięcia. Na podstawie tych dokumentów Urząd Miasta Krakowa udostępnił firmie Netflix część Rynku Głównego na określony czas i przy zaangażowaniu uzgodnionych środków finansowych. Jeśli UM Krakowa stwierdzi, że powinna nastąpić zmiana kwalifikacji opisywanej instalacji, Netlfix oczywiście pokryje wszystkie dodatkowe koszty wynikające z tej zmiany” – napisał Netflix w oświadczeniu.

Dom z papieru 4: czy będzie czwarty sezon? Kiedy 4 sezon La casa de papel?

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/Onet