Zamknij

Mikrorachunek podatkowy. Nowe zasady rozliczeń ze skarbówką od 2020 roku

31.10.2019 13:22
Mikrorachunek podatkowy w 2020 roku
fot. Shutterstock/Natee Meepian (ilustracyjne)

Zalegasz z zapłatą PIT, CIT czy VAT? Nie musisz szukać numeru rachunku konkretnego urzędu skarbowego. Od nowego roku wszelkie należności wpłacimy na indywidualne konto. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Mikrorachunek podatkowy zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2020 roku, choć już teraz można wygenerować jego numer. Od nowego roku podatki dochodowe i podatek od towarów i usług wpłacimy do skarbówki za pośrednictwem indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego).

Indywidualny rachunek podatkowy, tak zwany mikrorachunek podatkowy, to nowe uproszczenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Dzięki niemu od 1 stycznia 2020 roku podatnik będzie mieć swój jeden, stały, indywidualny rachunek, który będzie służyć do wpłat podatków PIT, CIT i VAT.

powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Co z innymi podatkami? Mikrorachunek przeznaczony jest do wpłaty podatków PIT, CIT  i VAT. Inne podatki należy wpłacać na rachunki podatkowe skarbówki tak jak dotychczas.

Zobacz także

WAŻNE! Mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli na prywatne konto podatnika.

Jak wygenerować numer mikrorachunku podatkowego?

Generator służy do sprawdzenia indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego). Już teraz można wygenerować jego numer, choć posługiwać się tym rachunkiem podatnicy zaczną dopiero do przyszłego roku. Generator działa całodobowo i można z niego korzystać z telefonu czy tabletu – zapewnia minister finansów. Usługa jest bezpłatna.

Zobacz także

Aby wygenerować taki rachunek, należy znaleźć generator na stronie podatki.gov.pl i wpisać numer PESEL lub NIP. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania wniosków do urzędu skarbowego.

Numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam. Nie zmieni się nawet po zmianie miejsca zamieszkania, urzędu skarbowego czy nazwiska.

Ministerstwo Finansów ostrzega, by nie korzystać z żadnych innych stron do generowania takiego rachunku ani z numerów kont, które zostaną przesłane mailem czy SMS-em. Resort ostrzega, że może to być oszustwo.

Zobacz także

Skąd podatnik ma wiedzieć, że wygenerowany rachunek jest prawdziwy?

Mikrorachunek podatkowy będzie składać się z 26 znaków, z czego ostatnie 12 cyfr to numer PESEL podatnika + cyfra 0.

 

Mikrorachunek podatkowy
fot. Ministerstwo Finansów

Co z podatnikami, którzy nie mają numeru PESEL i NIP?

Każdy podatnik w Polsce powinien mieć identyfikator podatkowy – PESEL albo NIP – zaznacza resort finansów. Wyjaśnia, że jeśli podatnik czeka na nadanie tego numeru, to wówczas powinien wpłacić podatek na numer urzędu skarbowego. W takim przelewie należy wskazać numer dokumentu np. paszportu, dowodu osobistego, aby urząd skarbowy mógł zidentyfikować podatnika i prawidłowo rozliczyć wpłatę.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do 31 grudnia 2019 roku. Od 1 stycznia należy dokonywać wpłat na mikrorachunek.

RadioZET.pl