Zamknij

Co zmiany w Polskim Ładzie oznaczają przy umowie zleceniu? Kto straci, kto zyska

21.01.2022 16:37
Co zmiany w Polskim Ładzie oznaczają przy umowie zleceniu? Kto straci, kto zyska
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Jakie zmiany zostały wprowadzone w świadczeniu usług na podstawie umowy zlecenia? Polski Ład przewiduje nowości, a premier Mateusz Morawiecki zapowiedział korekty w brzmieniu przepisów

Polski Ład zapowiadany był w połowie 2021 roku przez Zjednoczoną Prawicę jako recepta na problemy gospodarcze kraju. Rządzący regularnie informują o nowych przepisach, ale zdarza się, że po ostrych reakcjach społecznych wycofują się z części założeń. Podczas piątkowej (21 stycznia 2022) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd nie przymyka oczu na potknięcia w Polskim Ładzie, jednocześnie informując, że zażądał od resortu finansów szybkiego wprowadzenia różnych korekt.

Na rynku pracy może niebawem dojść do znaczącej zamiany ról. Jeśli wejdą w życie nowe przepisy, wówczas Państwowa Inspekcja Pracy będzie miała prawo wystąpić do pracodawcy o zmianę umowy zlecenia na etat, jeśli uzna, że pracownik wykonuje obowiązki w stałym stosunku pracy. Inspektorzy będą mogli również zwrócić się do sądu o ustalenie stosunku pracy.

Polski Ład. Zmiany w umowach zlecenia

A co Polski Ład zmienia dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie? Premier poinformował, że preferencje dla klasy średniej zostają rozszerzone do poziomu 12 800 zł brutto m.in. na dochody z umów zlecenie. Uprzywilejowani zostali także emeryci, renciści, nauczyciele akademiccy i zawody stosujące inne koszty uzyskania przychodów.

Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, czy w tym nowym systemie otrzyma wyższe wynagrodzenie, bądź takie same, zarabiając do 12 800 zł i na koniec tego roku zauważy jakąkolwiek różnicę, to zezwolimy, wprowadzimy zasadę możliwości rozliczenia według dochodów osiąganych w 2021 r., czyli porównanie 2021 r. i 2022 r. Jeżeli się okaże, że 2022 r. w jakikolwiek sposób o jedną złotówkę pogorszył się status podatkowy kogokolwiek w Polsce, jakiejkolwiek osoby, to będzie można otrzymać ten zwrot

Mateusz Morawiecki, premier RP

Według premiera "lepszej gwarancji chyba nie można dać, że wszyscy Polacy bez wyjątku, wszyscy Polacy, których łączne wynagrodzenie sięga do 12 800 zyskają, bądź nie stracą ani złotówki na Polskim Ładzie".

Wprowadzone zmiany mają prowadzić do sytuacji, w której każdy Polak zarabiający nie więcej niż 12,8 tysięcy złotych będzie płacił podatek nie wyższy niż zapłaciłby go zgodnie z zasadami z 2021 roku. Gdyby ktoś miał być stratny, wówczas fiskus będzie zwracał poszkodowanym różnicę.

RadioZET.pl