Zamknij

Wybory 2020. Jaki program gospodarczy ma Marek Jakubiak?

18.06.2020 14:40
Marek Jakubiak. Jakie postulaty? Oto gospodarczy plan polityka
fot. Jan Bogacz/TVP/East News

Niskie podatki, swoboda działalności gospodarczej i mniejsza biurokracja. Jakie są postulaty Marka Jakubiaka, kandydata na fotel prezydenta?

28 czerwca Polacy zagłosują w pierwszej turze na prezydenta. Jednym z kandydatów w wyborach jest przedsiębiorca Marek Jakubiak. Najczęściej powtarzanym przez polityka postulatem jest wolność gospodarcza i swoboda działalności dla firm.

Polityk znany jest z działalności w ugrupowaniu Kukiz’15, a wcześniej z biznesu browarniczego. Czym Marek Jakubiak chce zdobyć przychylność Polaków w wyborach prezydenckich?

Jaki plan na gospodarkę ma Marek Jakubiak?

Marek Jakubiak to przedsiębiorca i założyciel partii Federacja dla Rzeczypospolitej. Jak czytamy w opisie ugrupowania, główną jego ideą jest bezpieczne państwo, „w którym będziemy mogli godnie żyć i godnie zarabiać”. Polityk w swoim spocie wyborczym porównuje państwo do przedsiębiorstwa, które trzeba wyprowadzić z kryzysu. Opowiada się za wolnością gospodarczą, walką z biurokracją i obniżką podatków.

Zobacz także

Podczas debaty wyborczej w TVP Jakubiak mówił, że niezbędna jest reforma podatkowa, która ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. Jakubiak zaproponował ulgi podatkowe dla pracowników m.in. zastąpienie podatku CIT podatkiem PIT, którego stawka wyniosłaby 1 procent. – Tańsze państwo to niższe podatki. Dziś mamy biurokrację i setki urzędników – mówił Jakubiak.

Zobacz także

Na pytanie o ewentualne wprowadzenie euro w Polsce podkreślił, że polski złoty to „podstawa wolności i obrony suwerenności, którą musimy posiadać w Unii Europejskiej”.

Zobacz także

Z innych wypowiedzi medialnych, a także ze spotów wyborczych Jakubiaka dowiadujemy się, że polityk jest za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych i systemu prezydenckiego. Polityk chciałby też „odchudzić” administrację rządową i zmniejszyć liczbę urzędników, posłów i senatorów. Jest też za wprowadzeniem bezprogowego referendum i "siatki płac w sektorze publicznym".

Kim jest Marek Jakubiak?

Marek Jakubiak urodził się w 1959 roku w Warszawie. Jest politykiem i przedsiębiorcą z branży browarniczej. W okresie PRL-u Jakubiak był żołnierzem zawodowym Sił Zbrojnych PRL, a później Sił Zbrojnych RP, a po odejściu z wojska zajął się własnym biznesem.

Jakubiak prowadził własną firmę montującą telewizję kablową, przejętą przez Porion, a następnie Aster City Cable. Końcem lat 90. zasiadał w zasiadał w zarządzie browary w Krotoszynie. W 2002 roku Jakubiak wykupił od koncernu Brau Union browar w Ciechanowie i przez kolejne lata rozwijał tę działalność.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Karierę polityczną zaczął w 2015 roku, kiedy z ramienia ugrupowania Kukiz’15 startował z powodzeniem w wyborach do Sejmu. W parlamencie był m.in. wiceprzewodniczącym komisji ds. wyłudzeń VAT. W 2018 roku startował w wyborach samorządowych na prezydenta Warszawy. Po przegranej, założył własną partię pod nazwą Federacja dla Rzeczypospolitej. W kwietniu 2020 Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała jego kandydaturę w wyborach prezydenckich.

RadioZET.pl