Zamknij

Legitymacja szkolna w telefonie? Ponad 2000 szkół przystąpiło do projektu

11.10.2019 19:58
Elektroniczne legitymacje dla uczniów i studentów
fot. Shutterstock/Syda Productions (ilustracyjne)

Elektroniczny dokument zamiast papierowej legitymacji? Każdy uczeń może mieć „mLegitymację”, jeśli tylko jego szkoła zgłosiła się do projektu resortu cyfryzacji. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Ponad 2 tysiące szkół przystąpiło do ministerialnego projektu, który umożliwia założenie elektronicznej legitymacji szkolnej dla uczniów. Jak zapewnia resort, nie wymaga to dodatkowych kosztów ani specjalnego sprzętu (poza smartfonem z androidem). Wystarczy, że szkoła wypełni formularz na stronie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej>>>

Zobacz także

Kolejnym krokiem jest przekazanie przez szkołę danych potrzebnych do uruchomienia systemu. Po dokonaniu formalności upoważnione, wskazane przez szkołę osoby, otrzymają dostęp do portalu umożliwiającego wystawianie i obsługę mLegitymacji.

mLegitymacja rozwiązuje po prostu odwieczny rodzinny problem: mamo, tato – zapomniałem/ zapomniałam legitymacji.  Mało który młody człowiek nie pamięta przecież o zabraniu telefonu komórkowego. Co więcej, mLegitymację można zainstalować w telefonie rodzica 

– zachęca ministerstwo

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że mLegitymacja ma taką samą moc prawną jak tradycyjny dokument. Daje ona taką samą gwarancję ulg i zniżek dla uczniów.

W mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowym jego odpowiedniku: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły.

Zobacz także

Czy to bezpieczne? Elektroniczny dokument jest trudny do podrobienia – zapewnia resort. Taka legitymacja posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga.

Od tego roku akademickiego z mLegitymacji mogą korzystać także studenci. Jak informuje resort, do pilotażowego programu przystąpił właśnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Siedlcach. Tam wydano pierwsze, mobilne legitymacje studenckie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP