Zamknij

Sprzedaż mBanku. Repolonizacji nie będzie?

04.03.2020 09:01
mBank. "PB": repolonizacji banku nie będzie
fot. Shutterstock/Ceri Breeze (ilustracyjne)

"Wszystko wskazuje na to, że nie będzie kolejnej repolonizacji w sektorze bankowym. Sprzedawca i kupiec nie mogą się dogadać" – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Chodzi o sprzedaż mBanku, którego kupnem początkowe zainteresowane miały być polskie spółki państwowe. Wszystko zaczęło się we wrześniu 2019 roku. Wówczas właściciel mBanku, Commerzbank ogłosił chęć sprzedaży udziałów banku. Uzyskane pieniądze mają być przeznaczone na restrukturyzację firmy: koszty redukcji miejsc pracy i zamykania oddziałów.

Spółka przyjmuje oferty kupna, a inwestorzy zastanawiają się, czy mBank może trafić w polskie ręce. „Puls Biznesu” pisze, że "tematu repolonizacji mBanku już w zasadzie nie ma.”

„Od złożenia wstępnych ofert minęło 1,5 miesiąca i zwyczajowo w tym czasie sprzedający powinien wybrać jedną lub dwie i dopuścić do due diligence. Oprócz Pekao chęć kupna mBanku zgłosiły też fundusze Apollo i Blackstone, ale Commerzbank rozpatrywał tylko ofertę z Polski. Jeśli dotychczas nie dopuścił Pekao do badania ksiąg, to takie zachowanie można odczytać jako odrzucenie oferty" - mówi anonimowo przedstawiciel sektora bankowego cytowany przez dziennik.

Zobacz także

Sprzedaż mBanku, jak czytamy z gazecie, wiąże się ze zwolnieniem 2 tysięcy pracowników tylko w Polsce. Centrala zamierza też zamknąć sporą część oddziałów i zainwestować 1,6 mld euro w bankowość mobilną i system IT.

Gazeta powołuje się na grudniowy wywiad niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" z prezesem Commerzbanku Martinem Zielke. Bankowiec potwierdził wówczas, że sprzedaż mBanku to proces „trudny do przewidzenia”. W lutym niemiecka prasa pisała z kolei o tym, że do sprzedaży mBanku zapewne nie dojdzie, bo Commerzbank dostał tylko jedną poważną ofertę - z Pekao - i nie jest z niej zadowolony.

Zobacz także

Commerzbank jest głównym udziałowcem w akcjonariacie mBanku. Utworzony w 1986 r. mBank jest czwartym bankiem w Polsce pod względem aktywów oraz piątym według kredytów netto i depozytów na koniec czerwca 2019 roku.

RadioZET.pl/PAP/”Puls Biznesu”