Zamknij

mBank zostanie przejęty przez Aliora i PZU?

18.10.2019 11:24
mBank zostanie przejęty przez Aliora i PZU? "Rzeczpospolita: możliwa też fuzja PKO BP i Pekao
fot. Tomasz Kawka/East News (ilustracyjne)

Pojawił się nowy wariant przejęcia mBanku przez państwo. Mógłby to zrobić Alior Bank razem z PZU – podała „Rzeczpospolita”. W tym scenariuszu pojawia się również możliwa fuzja PKO BP i Pekao.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

mBank, którego większościowym udziałowcem jest wciąż Commerzbank, może zostać przejęty przez Skarb Państwa. Niemiecki bank zapowiedział sprzedaż swoich prawie 70-proc. udziałów w mBanku.

Eksperci wskazują, że aktywa mogłoby kupić Pekao albo PKO BP. Pojawił się jednak kolejny wariant, po którym mBank trafi w państwowe ręce.

Zobacz także

Alior i PZU przejmą mBank?

Jak podała „Rzeczpospolita”, istnieje szansa na przejęcia przez Alior i PZU. Ubezpieczeniowy gigant posiada 32 proc. akcji Aliora.

Jak mogłoby wyglądać przejęcie mBanku w tym scenariuszu? PZU, które ma 20 proc. akcji Pekao, miałoby sprzedać ten pakiet wart 5,7 mld zł PKO BP (kolejne 12,8 proc. akcji Pekao mógłby sprzedać Polskiemu Funduszowi Rozwoju). To byłoby pierwszym krokiem do fuzji PKO BP i Pekao.

Z kolei za pieniądze ze sprzedaży pakietu Pekao i swojej nadwyżki kapitałowej PZU (lub Alior po dokapitalizowaniu przez PZU) przejąłby mBank i doszłoby do połączenia obu banków – napisała gazeta.

Zobacz także

Współpraca czy konkurencja?

Nie ma oficjalnych komentarzy w tej sprawie od zainteresowanych instytucji. Natomiast PKO BP i Pekao zaprzeczyły, że w ogóle brane jest pod uwagę ich połączenie.

– Ważne pytanie dotyczy też tego, czy państwowe instytucje, czyli PKO BP i PZU, są bardziej skłonne do współpracy czy konkurowania. Gdyby PZU sprzedał na rzecz PKO BP pakiet akcji Pekao, umożliwiając ich połączenie, wzmacniałoby to lidera rynku, na którym sam operuje – komentował Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Gazeta przypomniała, że Alior jest najmniejszym bankiem z państwowego portfolio i dysponuje małym kapitałem kapitału. Jego nadwyżka nad wymogiem Komisji Nadzoru Finansowego to tylko 1 mld zł w porównaniu z 9 mld zł w PKO BP i niemal 5 mld zł w Pekao.

Zobacz także

Przy wariancie opisywanym przez dziennik Alior zyskałby większe aktywa niezbędne dla lepszej konkurencji i nowoczesną bankowość internetową z mBanku. Z kolei po ich fuzji PZU nie musiałoby utrzymywać dwóch banków.

Ile będzie kosztować przejęcie mBanku? Obecnie jego wartość na warszawskiej giełdzie jest wyceniana na 16,3 mld zł. 

– Lepiej sprzedać Aliora albo przyłączyć do Pekao. Byłoby za dużo problemów z fuzją z mBankiem, oba są nowoczesne, więc synergii poza kosztowymi nie ma, a utracona zostanie dynamika działania. Już nie mówię o potencjalnie destrukcyjnych dla gospodarki warunkach, gdy coraz więcej dużych banków jest państwowych – wskazała Marcina Materny, dyrektora działu analiz Millennium DM, cytowana przez „Rz”.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita