Zamknij

Prezes mBanku: lepszy byłby inwestor nieobecny jeszcze w Polsce

07.02.2020 07:40
mBank myśli o zagranicznym inwestorze
fot. Shutterstock/Ceri Breeze (ilustracyjne)

- Dla mBanku lepszy byłby inwestor, który nie jest jeszcze obecny w Polsce- mówił prezes banku Cezary Stypułkowski podczas konferencji prasowej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Czy mBank trafi w polskie ręce? Choć bank Pekao niedawno miał złożyć ofertę w sprawie niemieckiego banku, to prezes mBanku ma inne plany dotyczące tej transakcji. Jak twierdzi Stypułkowski, lepszy były zagraniczny inwestor.

Podtrzymuję to, co mówiłem wcześniej. Z punktu widzenia pozycjonowania banku, konkurencyjności rynku, dla samych klientów lepszy byłby inwestor, który nie ma obecności w Polsce

- powiedział Stypułkowski cytowany przez ISBnews

Jak wskazał prezes mBanku, poziom obciążeń sektora bankowego „osiągnął krytyczny wymiar”. Mówił o niskich stopach zwrotu, co nie przyciąga inwestorów.

Zobacz także

Commerzbank ogłosił zamiar sprzedaży udziałów w mBanku we wrześniu 2019 roku. Uzyskane pieniądze mają być przeznaczone na restrukturyzację firmy: koszty redukcji miejsc pracy i zamykania oddziałów.

Utworzony w 1986 r., mBank (pierwotnie BRE – Bank Rozwoju Eksportu) jest czwartym bankiem uniwersalnym w Polsce pod względem aktywów oraz piątym według kredytów netto i depozytów na koniec czerwca 2019 roku. Bank obsługuje 5,6 miliona klientów detalicznych i 25,0 tys. klientów korporacyjnych w Polsce oraz niemal 938 tysięcy klientów w Czechach i na Słowacji.

Zobacz także

Z nieoficjalnych informacji PAP Biznes wynikało, inwestorzy z polskiego banku Pekao mieli składać wstępne oferty kupna od 15 stycznia. Commerzbank w oczekiwaniu na oferty wiążące niebawem wyłoni faworytów.

Jeszcze we wrześniu premier Mateusz Morawiecki mówił podczas konferencji prasowej, że wolałby, żeby mBank przejął polski inwestor. Na fali repolonizacji banków, premier zapytany o sprzedaż mBanku mówił: „jestem zwolennikiem tego, by jak najwięcej własności było w polskich rękach”.

Zobacz także

Commerzbank jest głównym udziałowcem w akcjonariacie mBanku. Utworzony w 1986 r. mBank jest czwartym bankiem w Polsce pod względem aktywów oraz piątym według kredytów netto i depozytów na koniec czerwca 2019 roku.

RadioZET.pl/ISBnews/PAP