Zamknij

mBank nie zostanie sprzedany. Dlaczego?

11.05.2020 17:19
mBank nie zostanie sprzedany. Powodem koronawirus
fot. Robson90/Shutterstock (ilustracyjne)

Koniec spekulacji na temat sprzedaży mBanku. Pozostanie on nadal częścią grupy niemieckiego Commerzbanku. Przez ostatnie miesiące rozpatrywano różne scenariusze kto może kupić jeden z największych banków komercyjnych w Polsce.

Commerzbank oświadczył, że z powodu kryzysu wywołanego koronawirusem wycofuje się ze sprzedaży polskiej spółki zależnej. Niemiecki bank zachowa większościowy pakiet 69,3 proc. udziałów.

- Oczywiste jest, że sprzedamy aktywa tak cenne jak mBank tylko wtedy, gdy warunki będą odpowiednie – przekazała w poniedziałek Bettina Orlopp, dyrektor finansowa Commerzbanku.

Otoczenie rynku kapitałowego ukształtowane przez kryzys koronawirusowy nie pozwala nam na uzyskanie atrakcyjnej wyceny, która odzwierciedlałaby rzeczywistą wartość mBanku

Bettina Orlopp

Commerzbank o tym, że zamierza sprzedać swój pakiet większościowy mBanku, poinformował pod koniec września 2019 roku. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, wpływy ze sprzedaży miały pokryć m.in. koszty redukcji zatrudnienia i zamknięcia oddziałów. Proces sprzedaży miał zakończyć się w tym roku.

Nasza silna pozycja kapitałowa daje nam możliwość realizacji strategii "Commerzbank 5.0" także bez sprzedaży mBanku i realizacji zaplanowanych na nią inwestycji

Bettina Orlopp

W lutym podczas prezentacji bilansu zarząd banku ogłosił, że zostanie zbadany "dalszy potencjał oszczędności".

mBank jest czwartym co do wielkości bankiem w Polsce pod względem aktywów. Obsługuje 5,6 mln klientów detalicznych i 26 tys. w bankowości korporacyjnej.

RadioZET.pl/PAP