Zamknij

mBank przejęty przez PKO BP? „Będziemy się temu przyglądać”

21.10.2019 14:02
mBank na sprzedaż. Prezes PKO BP: będziemy się temu przyglądać
fot. Robson90/Shutterstock (ilustracyjne)

– Jeżeli formalnie mBank zostanie zaprezentowany jako aktywo na sprzedaż, to będziemy się temu przyglądać – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Dodał, że to nie oznacza automatycznie zainteresowania kupnem banku od niemieckiego właściciela.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

mBank, do którego prawie 70 proc. udziałów posiada Commerzbank, może zostać przejęty przez państwo. Większościowy pakiet akcji banku zamierza zbyć niemiecki właściciel.

„Będziemy się temu przyglądali”

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło był pytany w poniedziałek, czy kierowany przez niego bank będzie zainteresowane przejęciem mBanku.

Zobacz także

Jeżeli formalnie mBank zostanie zaprezentowany jako aktywo na sprzedaż, to obowiązkiem PKO BP jest analiza tych aktywów. Jest to bank (mBank – przyp. red.), który jest bankiem dużym, spełnia nasze wcześniejsze oczekiwanie dotyczące rozmiarów finansowych. Czyli jest instytucją powyżej 100 miliardów złotych. Naturalnie będziemy się temu przyglądali.

Zbigniew Jagiełło

Zastrzegł jednocześnie, że „przyglądanie nie oznacza od razu chęci konsumpcji”.
Szef resortu finansów oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński mówił w piątek dziennikarzom, że instytucje finansowe, w tym polskie banki, ale także rząd, powinny być zainteresowane przejmowaniem aktywów typu mBank.
Minister odniósł się w piątek do spekulacji dotyczących przyszłości mBanku i piątkowych doniesień „Rzeczpospolitej”, z których wynika, że mBank może kupić PZU lub kontrolowany przez ubezpieczyciela bank Alior.

Gazeta zauważyła, że faworytami ciągle wskazywanymi przez ekspertów są – ze względu na swoją wielkość – PKO BP i Pekao.

Zobacz także

mBank na sprzedaż

Niemiecki Commerzbank poinformował niedawno w komunikacie prasowym, że projekt nowej strategii banku przewiduje sprzedaż większościowego pakietu akcji mBanku. Commerzbank ma ok. 70 proc. udziału w akcjonariacie mBanku.

Utworzony w 1986 r., mBank (pierwotnie BRE – Bank Rozwoju Eksportu) jest czwartym bankiem uniwersalnym w Polsce pod względem aktywów oraz piątym według kredytów netto i depozytów na koniec czerwca 2019 roku.
Udział mBanku w aktywach sektora wynosi 7,8 proc., a w kredytach i depozytach około 7 proc. Bank obsługuje 5,6 mln klientów detalicznych i 25,0 tys. klientów korporacyjnych w Polsce oraz niemal 938 tys. klientów w Czechach i na Słowacji.

Aktywa banku pod koniec czerwca 2019 roku wynosiły 152,4 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP