Zamknij

mBank po przejęciu przez Skarb Państwa może zniknąć - wskazują eksperci

11.10.2019 13:24
mBank na sprzedaż. Mbank po przejęciu przez Skarb Państwa może zniknąć - eksperci
fot. JAN BIELECKI/East News (ilustracyjne)

Po ewentualnym przejęciu przez Skarb Państwa, mBank może zniknąć pod własną marką - wskazują eksperci. Sprzedaż mBanku zapowiedział niemiecki Commerzbank, który jest jego większościowym udziałowcem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

mBank, który do tej pory należał do niemieckiego Commerzbanku, może zostać wykupiony przez Skarb Państwa. Takiego scenariusza nie wykluczył minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Z kolei prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło zapowiedział analizy pod kątem możliwości przejęcia aktywów mBanku.

mBank zniknie pod własną marką?

Co to oznacza dla ponad 5,6 mln klientów mBanku? Analitycy w rozmowie z portalem WNP.pl przyznali, że przejęcie banku przez Skarb Państwa może oznaczać likwidację marki mBank. 

Zobacz także

- Nie ma powodu, by po przejęciu bank funkcjonował pod dwoma markami - podkreśliła Marta Czajkowska-Bałdyga, analityczka Haitong Banku.

Takiego samego zdania jest Łukasz Jańczak, analityk Ipopema Securities.

Owszem, mBank to bardzo silna i rozpoznawalna marka, ale gdyby doszło do tego przejęcia, rebranding jest raczej przesądzony (...) Oczywiście marka nie zniknie z dnia na dzień, ale myślę, że może to nastąpić nawet szybciej niż rebranding BZ WBK na Santander

Łukasz Jańczak

Jakie byłyby konsekwencje przejęcia mBanku przez np. PKO BP - największy bank w Polsce pod względem aktywów, którego większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa?

Wyzwaniem byłyby na pewno koszty integracji. Łączyłyby się dwie duże instytucje finansowe, to zawsze niesie ze sobą ryzyka operacyjne, wynika to chociażby z integracji systemów informatycznych. Myślę jednak, że poradzono by sobie z tym bez większych problemów – oba banki są bardzo dobrze zdigitalizowane

Łukasz Jańczak

Ekspert wskazał również na ryzyko likwidacji części oddziałów i zwolnień grupowych.

Zobacz także

mBank na sprzedaż 

Niemiecki Commerzbank poinformował we wrześniu o projekcie nowej strategii banku, przewidującej sprzedaż większościowego pakietu akcji mBanku. Ma to pozwolić bankowi wygenerować środki finansowe pozwalające na szybszą implementację strategii oraz powiązanych z nią inwestycji.

Commerzbank liczy, że sprzedaż pozwoli na redukcję wartości aktywów ważonych ryzykiem o około 17 mld euro i uwolnienie kapitału akcyjnego.

Commerzbank ma ok. 70 proc. udziału w akcjonariacie mBanku.

Utworzony w 1986 r., mBank (pierwotnie BRE – Bank Rozwoju Eksportu) jest czwartym bankiem uniwersalnym w Polsce pod względem aktywów oraz piątym według kredytów netto i depozytów na koniec czerwca 2019 r. Udział banku w aktywach sektora wynosi 7,8 proc., a w kredytach i depozytach około 7 proc.

mBank obsługuje 5,6 mln klientów detalicznych i 25 tys. klientów korporacyjnych w Polsce oraz niemal 938 tys. klientów w Czechach i na Słowacji.

Aktywa banku pod koniec czerwca 2019 roku wynosiły 152,4 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/WNP.pl/PAP