Zamknij

Sprzedaż mBanku ruszyła. Commerzbank czeka na oferty kupców

15.01.2020 09:35
mBank na sprzedaż. Kto kupi niemiecki bank? Commerzbank zbiera oferty
fot. Tomasz Kawka/East News

Inwestorzy zainteresowani kupnem czwartego pod względem wielkości banku w Polsce muszą się pospieszyć. Commerzbank przez kolejne tygodnie zbierze oferty dotyczące kupna mBanku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Inwestorzy zainteresowani zakupem mBanku w najbliższych dniach zaczną składać wstępne oferty. Właściciel mBanku, niemiecki gigant Commerzbank na przełomie stycznia i lutego dopuści wybrane podmioty do tzw. due diligence. Chodzi o procedurę poddania danej firmy analizie pod względem stanu finansów, kondycji handlowej, prawnej i podatkowej.

Commerzbank w kwietniu zbierze oferty wiążące – wynika z informacji przekazanych przez PAP.

- Wstępne oferty na mBank mogą być składane od środy, 15 stycznia, przez kilkanaście kolejnych dni. Później oferujący wybierze z grona chętnych zapewne 2-3 podmioty, które będą mogły rozpocząć badanie due diligence mBanku – powiedział anonimowy rozmówca PAP Biznes.

Zobacz także

Kto kupi mBank?

Zdaniem rozmówcy PAP, do potencjalnych inwestorów należy zaliczyć bank Pekao, PZU, oraz PKO BP. Te instytucje jego zdaniem prześlą wstępną ofertę do Commerzbanku. Jeśli chodzi o zainteresowanych zakupem banku mówi się także o ING, BNP Paribas, Credit Agricole, a ostatnio także o amerykańskim funduszu private equity Apollo Global Management. Na horyzoncie pojawia się też Erste Group, austriacki potentat bankowy. To jedna z największych w Europie Środkowej i Wschodniej spółek z obszaru spółek finansowych. Austriaccy inwestorzy zakładają jednak , że mBank trafi na sprzedaż bez portfolio kredytów frankowych.

Zobacz także

- Można powiedzieć, że na obecnym etapie transakcji mBankiem zainteresowani są wszyscy, bowiem mBank to istotny gracz działający na relatywnie dużym i wciąż perspektywicznym rynku. Nowa strategia banku wydaje się być pierwszym krokiem w procesie sprzedaży. Zobaczymy, kto przebrnie przez pierwszy etap i kto będzie dalej zainteresowany bankiem – komentowała dla PAP Marta Czajkowska-Bałdyga, analityczka Haitong Banku.

Zobacz także

Commerzbank ogłosił zamiar sprzedaży udziałów w mBanku we wrześniu tego roku. Uzyskane pieniądze mają być przeznaczone na restrukturyzację firmy: koszty redukcji miejsc pracy i zamykania oddziałów. Utworzony w 1986 r., mBank (pierwotnie BRE – Bank Rozwoju Eksportu) jest czwartym bankiem uniwersalnym w Polsce pod względem aktywów oraz piątym według kredytów netto i depozytów na koniec czerwca 2019 roku. Bank obsługuje 5,6 miliona klientów detalicznych i 25,0 tys. klientów korporacyjnych w Polsce oraz niemal 938 tysięcy klientów w Czechach i na Słowacji.

Commerzbank jest głównym udziałowcem w akcjonariacie mBanku. Utworzony w 1986 r. mBank jest czwartym bankiem w Polsce pod względem aktywów oraz piątym według kredytów netto i depozytów na koniec czerwca 2019 roku.

RadioZET.pl/PAP