Zamknij

Repolonizacja się nie uda? Austriacy zainteresowani kupnem mBanku

30.10.2019 14:36
mBank może kupić austriacki gracz Erste Group. Co z repolonizacją?
fot. Shutterstock/ Lukasz Wrobel (ilustracyjne)

Niemiecki bank miał trafić w polskie ręce w ramach repolonizacji tej instytucji. Na rynku pojawiają się jednak inni gracze zainteresowani taką inwestycją.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Na medialnej giełdzie potencjalnych nabywców mBanku pojawił się kolejny gracz. To Erste Group, austriacki potentat bankowy – donosi portal Bankier.pl. To jedna z największych w Europie Środkowej i Wschodniej spółek z obszaru spółek finansowych. Austriacki potentat obecny jest na krajowym rynku bankowym oraz na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji, w Chorwacji, Serbii, Rumunii, a pośrednio także w Mołdawii i Czarnogórze – przypomina serwis.

Zobacz także

Spółka Erste Securities działa na polskim rynku od prawie 25 lat. Kapitalizacja notowanej na wiedeńskiej giełdzie spółki wynosi około 14 miliardów euro. Kapitalizacja mBanku to z kolei 15,75 miliardów.

Inwestorzy z Erste Grup zakładają, że mBank trafi na sprzedaż bez portfolio kredytów frankowych.

Zobacz także

Niemiecki Commerzbank, od którego zależny jest mBank, poinformował niedawno  w komunikacie, że projekt nowej strategii banku przewiduje sprzedaż większościowego pakietu akcji mBanku.

Utworzony w 1986 r., mBank (pierwotnie BRE – Bank Rozwoju Eksportu) jest czwartym bankiem uniwersalnym w Polsce pod względem aktywów oraz piątym według kredytów netto i depozytów na koniec czerwca 2019 roku.

Zobacz także

Udział mBanku w aktywach sektora wynosi 7,8 proc., a w kredytach i depozytach około 7 proc. Bank obsługuje 5,6 mln klientów detalicznych i 25,0 tys. klientów korporacyjnych w Polsce oraz niemal 938 tys. klientów w Czechach i na Słowacji.

RadioZET.pl/Bankier.pl