Zamknij

Zawieszenie spłaty rat kredytu. Co proponują banki?

18.03.2020 11:43
mBank,PKO BP, Raiffeisen. Odroczenie spłaty rat kredytu
fot. Shutterstock/fizkes (ilustracyjne)

PKO BP, Raiffeisen i mBank zaoferowały swoim klientom możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów, także hipotecznych. Powód? Odciążenie kredytobiorców w związku ze stratami, jakie ponieśli przez epidemię koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Związek Banków Polskich w najnowszym komunikacie potwierdził: działania na rzecz kredytobiorców w dobie koronawirusa są niezbędne. O jakich zmianach mowa?

Z komunikatu wynika, że banki ułatwią odroczenie lub zawieszenie spłaty rat kredytu przez 3 miesiące i automatycznie wydłużą o ten czas całkowity okres kredytowy.

Zobacz także

Ułatwienia mają dotyczyć kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, kredytów dla przedsiębiorców i będą polegać m.in. na szybkim rozpatrywaniu wniosków tych klientów, którzy uzasadnią konieczność odroczenia spłaty kredytu ich sytuacją finansową spowodowaną pandemią koronawirusa.

PKO BP ogłosił, że od wtorku można skorzystać z zawieszenia do trzech rat kredytu hipotecznego, a od środy - pożyczki gotówkowej. Opcja zawieszenia jest dostępna dla wszystkich klientów, bez względu na to, czy korzystali już w tym roku z wakacji kredytowych. Wnioski, których rozpatrzenie jest bezpłatne, należy składać za pośrednictwem bankowości internetowej. Należy go złożyć najpóźniej trzy dni przed terminem spłaty raty.

Zobacz także

W przypadku kredytów hipotecznych w PKO BP należy złożyć trzy wnioski, po jednym każdego miesiąca. Jeden wniosek zawiesza bowiem spłatę jednej raty, dlatego co miesiąc należy wypełniać go ponownie. Bank przypomniał, że kwota niespłaconej raty proporcjonalnie powiększy kwoty pozostałych rat. Zmieni się też harmonogram spłaty kredytu lub pożyczki.

Zobacz także

Na trzy miesiące można też odroczyć spłatę kredytów hipotecznych w banku Raiffeisen. Od wtorku każdy klient, który chce skorzystać z zawieszenia spłat kredytów, może o to wnioskować za pośrednictwem bankowości internetowej Raiffeisena. Bank nie pobiera opłat ani prowizji za rozpatrzenie wniosków. Należy go złożyć co najmniej 3 dni robocze przed terminem spłaty najbliższej raty kredytu.

mBank z kolei oferuje małym i średnim firmom odroczenie spłaty kredytu na pół roku. To dotyczy kredytów spłacanych w ratach, m. in. gotówkowych, hipotecznych czy firmowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP