Zamknij

Program wyborczy Krzysztofa Bosaka. Co z gospodarką?

15.06.2020 12:48
Krzysztof Bosak program wyborczy 2020. Co z gospodarką?
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Zakaz uchwalania budżetów z deficytem, dalsze wydobywanie węgla i większa swoboda gospodarcza - to tylko niektóre propozycje gospodarcze Krzysztofa Bosaka, kandydata Konfederacji na prezydenta. Co jeszcze obiecał polityk?

Wybory prezydenckie, które odbędą się 28 czerwca (z ewentualną drugą turą 12 lipca), wyłonią nową głowę państwa z pośród 9 kandydatów. Jednym z nich jest Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji, który startuje w wyścigu wyborczym z poparciem właśnie tej formacji. 

Bosak swoje główne postulaty zawarł w tzw. tezach konstytucyjnych, które stanowią podstawę jego programu wyborczego. Co w nich obiecał kandydat Konfederacji, jeśli chodzi o gospodarkę i portfele Polaków?

Krzysztof Bosak. Program gospodarczy

"Własność prywatna, wolna przedsiębiorczość i rynkowa konkurencja to podstawowe warunki rozwoju gospodarczego. Konstytucja winna realnie gwarantować swobodę prywatnej inicjatywy obywateli oraz przywrócić w Polsce wolność gospodarczą" - zapisał Bosak w swoim programie.

Zobacz także

Kandydat Konfederacji mocno podkreślił zagwarantowanie własności prywatnej i jak najmniejszej ingerencji państwa w działalność przedsiębiorców. Bosak jest za ograniczaniem liczby kontroli w firmach i wprowadzenie w całym biznesie tzw. klauzuli sumienia.

Poseł chce także zakazać uchwalania budżetów państwa z deficytem. "Konstytucja przewidywać powinna jedynie trzy wyjątki od tej zasady: poważną recesję gospodarczą,stany wyjątkowe oraz wyrażenie przez Sejm zgody na deficyt większością kwalifikowaną" - napisał Bosak.

W ocenia kandydata Konfederacji surowce naturalne powinny służyć dobrobytowi obywateli, dlatego ich wydobywanie powinny przynosić zysk dla państwa polskiego. "Dochody z wydobycia zasobów naturalnych winny być inwestowane w badania i rozwój oraz stanowić dywidendę narodową, zasilającą fundusze na cele ogólnospołeczne. Nadwyżki powinny być oszczędzane w specjalnych funduszach kapitałowych na wzór norweski" - argumentował Bosak.

Swój program gospodarczy Bosak prezentuje również podczas kampanii wyborczej. Kandydat Konfederacji opowiedział się za obroną polskiego przemysłu, zwłaszcza węglowego, oraz wydobywania innych surowców naturalnych na terenie kraju.

Zobacz także

Bosak jest również zwolennikiem twardego kursu wobec relacji z Unią Europejską. - Przygotowywany przez UE pakiet mobilności i nowe zapisy o delegowaniu pracowników to niekorzystne rozwiązania dla Polski - ocenił kandydat Konfederacji. Wyzwał prezydenta i premiera do blokowania tych przepisów, gdyż uderzają one w polskie firmy.

W ocenie kandydata Konfederacji należy również mocniej postawić na gospodarkę wodną, która jego zdaniem obecnie w Polsce jest mocno zaniedbana.

Kim jest Krzysztof Bosak?

Urodził się w 1982 roku.

Poseł Konfederacji już na początku 2000 roku wstąpił do Młodzieży Wszechpolskiej we Wrocławiu, w której strukturach w kolejnych latach awansował. Do 2006 roku pełnił funkcję prezesa krajowego organizacji.

Przez ten czas był też związany z Ligą Polskich Rodzin, a w 2002 roku bez powodzenia kandydował z jej ramienia w wyborach samorządowych do sejmiku lubuskiego. Sukces wyborczy z list LPR odniósł trzy lata później uzyskując mandat poselski. W 2008 roku zrezygnował z członkostwa w partii i  na chwilę wycofał się z polityki.

W grudniu 2012 włączył się w działalność Ruchu Narodowego. Na początku 2013 wszedł w skład rady decyzyjnej tej organizacji. Kilkukrotnie pod sztandarem tej organizacji startował w wyborach samorządowych.

W 2019 został jednym z liderów koalicji pod nazwą Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, z ramienia której startował w tym samym roku w Parlamentu Europejskiego. 18 października 2019 został powołany na wiceprzewodniczącego i rzecznika prasowego nowo zarejestrowanego w Sejmie IX kadencji koła poselskiego Konfederacji.

RadioZET.pl