Zamknij

Koronawirus. Morawiecki popiera nowe podatki

06.04.2020 11:42
Covid-19. Mateusz Morawiecki: potrzebujemy nowych środków z UE
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Potrzebujemy nowych środków w ramach Unii Europejskiej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Sejmie. Zdaniem szefa rządu po epidemii koronawirusa mogą zostać wprowadzone nowe opłaty np. podatek cyfrowy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Szef rządu przedstawił posłom bieżącą informację na temat walki z epidemią koronawirusa.

Będą dodatkowe pieniądze z UE dla Polski?

Morawiecki poinformował, że tydzień temu rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen "właśnie o tym, żeby pojawiły się nowe środki" dla krajów członkowskich UE.

Polska jest gotowa uczestniczyć w mechanizmach gwarancyjnych w taki sposób proporcjonalny, żeby te mechanizmy gwarancyjne spowodowały możliwość emisji na rynkach światowych po to, żeby pozyskać dodatkowe środki z tej emisji i proporcjonalnie, aby te środki mogły służyć na walkę z koronawirusem

Mateusz Morawiecki

Zobacz także

Dodał, że mówi to "z dużą ostrożnością, ale zarazem z ogromną nadzieją".

Wszystkie kraje, również Włochy, Francja, także Hiszpania i Grupa Wyszehradzka cała upominały się o to, o co ja bardzo głośno się upominam, czyli wspólną, solidarną politykę, której jest dzisiaj coraz więcej. Mam tutaj na myśli ten mechanizm elastyczności. To dobrze, że on jest, cieszymy się z niego, wskazywaliśmy na to, że on powinien nastąpić i to się stało, ale muszą pojawić się nowe środki

Mateusz Morawiecki

Wyjaśniając, skąd te środki mogą się pojawić szef rządu podkreślił, że jest "to na przykład podatek cyfrowy, podatek od śladu węglowego, podatek od transakcji finansowych, podatek od jednolitego rynku, od wielkich międzynarodowych korporacji, a przede wszystkim likwidacja rajów podatkowych".

Według premiera "raje podatkowe są wielkim ubytkiem środków dla wszystkich krajów i tych bogatszych, i biedniejszych".

Zobacz także

To mechanizm, poprzez który bogaci ludzie i bogate firmy rozliczają się gdzieś, również w takich krajach jak Szwajcaria, Liechtenstein czy Cypr

Mateusz Morawiecki

- Chcemy, aby świat był bez rajów podatkowych, to wielkie polskie wezwanie, poprzez które chcemy spowodować, aby w budżecie państw i w budżecie Unii Europejskiej były środki na walkę z koronawirusem - zaznaczył.

Morawiecki o "nowej normalności"

Premier zaznaczył, że Polska "skutecznie choć z pokorą" realizuje jedną zasadniczą strategię - spowalniamy przyrost zachorowań.

Morawiecki mówił o "nowej normalności, bo świat nie wróci do tego stanu, w jakim był jeszcze kilka miesięcy temu".

Zobacz także

Ale musimy odszukać ten nowy punkt równowagi, nowe equilibrium po to, żeby rzeczywiście starać się żyć i pracować oraz jednocześnie zapewnić najlepszą służbę zdrowia dla wszystkich pacjentów, którzy zachorowali w Polsce w tych okolicznościach rozwoju (epidemii - przyp. red.) koronawirusa, w których się znajdziemy" - powiedział szef rządu.

Jak zapewnił, aby tak się stało konieczne jest przestrzeganie "podstawowej zasady, co do której niemal wszyscy eksperci na całym świecie są zgodni: dystansowania społecznego i zasady higieny".

RadioZET.pl/PAP