Zamknij

Powstał robot towarzysz dla samotnych dzieci w Chinach

Olga Papiernik
14.06.2018 13:27
ipal
fot. eats news

Mówi w dwóch językach, daje lekcje matematyki, opowiada dowcipy i komunikuje się z dziećmi za pośrednictwem ekranu tabletu umieszczonego w swojej klatce piersiowej. Najnowszy robot z Chin jest opiekunem, jakiego potrzebuje każdy rodzic.

"iPal" znalazł się wśród mnóstwa nowinek technologicznych zaprezentowanych w tym tygodniu na Consumer Electronics Show Asia w Szanghaju, oferując edukację i towarzystwo dla samotnych dzieci i spokój ducha dla dorosłych.

Humanoidalne urządzenie jest wzrostu pięciolatka, porusza się i tańczy na kółkach, a jego oczy mają wbudowaną technologię rozpoznawania twarzy.

Rodzice mogą także zdalnie rozmawiać z dziećmi za pomocą iPala, który jest połączony z aplikacją na smartfony, która pozwala im wszystko widzieć i słyszeć.

- Robot ma być kompanem dla dzieci - powiedział Tingyu Huang, współzałożyciel AvatarMind Robot Technology. - Gdy dziecko pozna robota, będzie traktować go jako przyjaciela, jak by był innym dzieckiem w rodzinie.

robot
fot.

Źródło: East News

Ich cena 9000 juanów (1400 doalrów) nie osłabiła entuzjazmu kupujących, którzy oglądali występ kilku tańczących jednocześnie iPali.

- Są całkiem urocze, myślę, że moja dwuletnia córka pokocha iPala - powiedział Mike Stone, kupiec z Australii.

Zagłosuj

Czy powierzyłbyś/abyś opiekę nad dzieckiem iPalowi?

Liczba głosów:

Młodzi, pracujący rodzice w Chinach często borykają się z problemem opieki nad dziećmi lub starszymi osobami. Często nie mogą liczyć na pomoc dużej, wielopokoleniowej rodziny, ponieważ utrzymuje się wpływ wieloletniej polityki jednego dziecka. Limit został podniesiony do dwójki dzieci dopiero w 2016 roku.

Zobacz także

- Nie sądzę, że roboty mogą zastąpić rodziców lub nauczycieli - powiedział Huang. - Ale iPal może być uzupełniającym narzędziem, które będzie ich odciążać.

Chiński rynek robotów również zaspokaja potrzeby rosnącej populacji starszych ludzi, którzy wolą starzeć się w domu niż w domu opieki.

AvatarMind wkrótce uruchomi kolejnego robota, który będzie mógł porozmawiać z seniorami, przypomnieć im o wzięciu leków i dzwonić do szpitala, gdy upadną.

Pekin zainwestował pieniądze i siły w rozwój sztucznej inteligencji w ramach planu "Made in China 2025".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Chińska firma zaprezentowała, podczas targów Consumer Electronics Show w Las Vegas w zeszłym roku, pierwszego w kraju robota podobnego do człowieka, który może przeprowadzać proste rozmowy.

IPal to najnowszy humanoidalny robot przeznaczony do użytku rodzinnego, podążający śladami niedojrzałego, mądrego towarzysza "Peppera", wydanego przez japoński SoftBank w 2015 roku.

kwa/lth/gle/OP