Zamknij

Grzegorz Puda nowym ministrem rolnictwa. Oto majątek posła PiS

30.09.2020 15:06
Oświadczenie majątkowe Grzegorza Pudy
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/east News

Grzegorz Puda według nieoficjalnych informacji „Gazety Wyborczej” może zastąpić Jana Krzysztofa Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa. Sprawdziliśmy, jaki majątek polityk zadeklarował w oświadczeniu.

Grzegorz Puda może zostać nowym ministrem rolnictwa. Ewentualna nominacja ucieszyła organizacje działające na rzecz zwierząt, gdyż to właśnie polityk PiS był jednym z inicjatorów piątki dla zwierząt.

Z tego samego powodu z możliwej nominacji Pudy na to stanowisko ubolewają m.in. politycy Konfederacji, którzy nazwali przyszłego ministra „grabarzem rolnictwa”. Z czego zasłynął Grzegorz Puda i ile zarobił jako poseł? Sprawdziliśmy jego oświadczenie majątkowe.

Grzegorz Puda – oświadczenie majątkowe

Grzegorz Puda jest posłem Prawa i Sprawiedliwości i sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.  Z tytułu tej pierwszej funkcji w 2019 roku jego uposażenie poselskie wyniosło 52,5 tysiąca złotych, zaś dieta parlamentarna – ponad 30 tysięcy złotych. Wynagrodzenie z tytułu pracy z resorcie wyniosło dodatkowo 62,5 tys. złotych.

Zobacz także

Polityk w oświadczeniu majątkowym wskazał, że zgromadził środki pieniężne w wysokości 162 tysięcy złotych. 70 tysięcy z tej kwoty to pożyczka na budowę domu.

Puda oświadczył, że jest współwłaścicielem domu o powierzchni 192 mkw, który wraz z działką wart jest około 350 tysięcy złotych.

Na majątek polityka składają się ponadto dwa samochody: Opel Frontera z 2000 roku oraz Citroen C4 z 2008 roku. Jest też właścicielem łodzi typu "Mors", czyli niewielkiego jachtu.

Długi polityka to m.in. ponad 361 tysięcy złotych kredytu hipotecznego.

Kim jest Grzegorz Puda?

Grzegorz Puda od lat związany jest z Prawem i Sprawiedliwością. Od 2006 roku działał jako radny w Bielsku-Białej, zaś w 2015 roku kandydował z powodzeniem do Sejmu z ramienia PiS. Cztery lata później premier Mateusz Morawiecki mianował go na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Jeszcze tego samego roku, po zmianie struktury resortów Puda objął stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Puda uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera z zakresu zootechniki w Akademii Rolniczej w Krakowie.

RadioZET.pl