Zamknij

Rząd otwiera galerie handlowe. Od kiedy?

29.04.2020 10:24
Odmrażanie gospodarki. Etapy. Rząd otwiera galerie handlowe
fot. Adam Guz/KPRM

Rząd poluzował kolejne obostrzenia podczas pandemii koronawirusa. Od poniedziałku 4 maja rząd otwiera galerie handlowe. Na jakich zasadach?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

"Odmrażanie" gospodarki, które rozpoczęło się 20 kwietnia, zostanie wprowadzone na kolejny etap.

We wtorek rządowy zespół zarządzania kryzysowego zajmował się ewentualnym rozpoczęciem II etapu poluzowania obostrzeń i regulacji wprowadzonych w wyniku epidemii koronawirusa.

Zobacz także

Galerie handlowe znów otwarte

Od poniedziałku 4 maja zostaną otwarte galerie handlowe. Robienie w nich zakupów będzie możliwe na zasadach obowiązujących w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych powierzchni. 

To oznacza, że na 15 metrów kwadratowych w sklepie może przebywać jedna osoba. 

Nadal zamknięte będą strefy gastronomiczne w galeriach handlowych - poza wydawaniem posiłków na wynos.

Wypracowaliśmy te rozwiązania z podmiotami prowadzącymi galerie handlowe

Mateusz Morawiecki

Galerie handlowe pozostawały w większości zamknięte od 13 marca. Od tego momentu otwarte w tych placówkach były tylko drogerie czy sklepy spożywcze. 

"Odmrażanie" gospodarki. Etapy

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

W drugim etapie mają być otwarte hotele i inne miejsca noclegowe (z ograniczeniami), sklepy budowlane w weekendy i niektóre instytucje kultury, w tym muzea, biblioteki i galerie sztuki.

Zobacz także

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem trzeci etap dotyczyć ma gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych.

W trzecim etapie możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym. 

Więcej informacji wkrótce.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP