Zamknij

Koronawirus. W eWUŚ jest już znacznik dla osób w kwarantannie

25.03.2020 14:04
eWUŚ a kwarantanna. Wprowadzono nowy znacznik. Co to oznacza?
fot. Marcin Bruniecki/REPORTER/East News (ilustracyjne)

W systemie eWUŚ, potwierdzającym prawo do świadczeń medycznych, pojawia się już informacja o kwarantannie danej osoby i terminie jej zakończenia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

eWUŚ. Znacznik w kwarantannie

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowie (NFZ) Adam Niedzielski przekazał, że baza danych jest sukcesywnie zasilana nowymi informacjami o osobach podlegających kwarantannie.

Do środowego popołudnia znajdowało się w niej już ponad 100 tys. osób.

Zobacz także

Znacznik to szczególnie ważna informacja dla lekarzy, do których zgłaszają się pacjenci. Do tej pory medycy opierali się wyłącznie na oświadczeniu pacjenta. Teraz mają twarde dane o objęciu kwarantanną i o terminie jej zakończenia.

Zmianę w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) zapowiedział niedawno prezes NFZ.

"Znacznik kwarantanny w EWUŚ został uruchomiony. Przy nazwisku pacjenta pojawia się dopisek KW z terminem końca kwarantanny. Systematycznie zasilamy bazę danych nowymi rekordami osób podlegających kwarantannie, na tę chwilę mamy już ponad 100 tys osób uwzględnionych w bazie" – przekazał w środę na TT Niedzielski.

Jak skorzystać z teleporady medycznej w ramach NFZ?

Ministerstwo Zdrowia informowało we wtorek wieczorem, że liczba osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa wynosi 1479. Objętych kwarantanną było 62 tys. 511, zaś zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju 104 tys. 529. Z kolei objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym było 53 tys. 426 osób.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną, dotyczy osób, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno takiej osobie wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

eWUŚ. Co to jest?

Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców (w skrócie eWUŚ) to system umożliwiający natychmiastowe potwierdzenie prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Brak ubezpieczenia a koronawirus: kto zapłaci za badania?

Jak sprawdzić stan swojego konta w eWUŚ? Wystarczy podanie np. w rejestracji przychodni lekarskiej swój numer PESEL i potwierdzisz swoją tożsamość jednym z wymienionych dokumentów: dowodem osobistym, paszportem albo prawem jazdy, a w przypadku dzieci objętych obowiązkiem szkolnym, do  ukończenia 18. roku życia - aktualną legitymacją szkolną.

Jeżeli NFZ nie potwierdził uprawnień do ubezpieczenia, a dana osoba ma pewność do ich posiadania, można je potwierdzić poprzez: przedstawienie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, złożenie pisemnego oświadczenia o przysługującym mu prawie do świadczeń i okazanie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy albo legitymacji szkolnej w przypadku osoby, która nie ukończyła 18. roku życia.

RadioZET.pl/PAP