Zamknij

Twój e-PIT już dostępny. Jak rozliczyć się ze skarbówką?

15.02.2020 11:15

15 lutego skarbówka udostępniła podatnikom PIT-37, PIT-38, PIT-36 i PIT-28. Już teraz można rozliczyć się za 2019 rok. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Choć nie wszyscy pracownicy otrzymali już od pracodawców PIT-11 z informacją o zarobkach w 2019 roku, to już teraz można dokonać rozliczenia. Płatnicy mają, co do zasady, czas do końca miesiąca na przekazanie pracownikom PIT-11. Do końca stycznia jednak, przekazali zeznania skarbówce, a ta przelała zawarte w nich dane do systemu Twój e-PIT. Po zalogowaniu się na swoje konto, znajdziemy wszystkie informacje o dochodach od płatników.

Jakie formularze znajdziemy w systemie?

Twój e-PIT początkowo rozliczał tylko podatników składających PIT-37 i PIT-38. Po zmianach, dodano także druki PIT-28 i PIT-36.

  • Dla kogo PIT-28? Zeznania dotyczą osób, które rozliczają np. przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.
  • Dla kogo PIT-36 w programie Twój e-PIT? Zeznania PIT-36 będą udostępnione dla osób, które m.in. rozliczają przychody z najmu, z emerytur i rent z zagranicy.

Zobacz także

Co ważne, PIT-36 i PIT-28 nie będą zawierać informacji dot. działalności gospodarczej. Dlaczego? Pierwotnie przedsiębiorcy mieli mieć możliwość skorzystania z tej usługi już w tego roku.

Ubiegłoroczne zmiany w prawie utrudniły jednak dostosowanie usługi do formularzy przedsiębiorców a do Sejmu trafiła ustawa odraczająca termin wejścia w życie zmian. Ustawa została podpisana przez prezydenta, a przedsiębiorcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość

Jak zalogować się do systemu Twój e-PIT?

Na stronie www.podatki.gov.pl  znajdziemy zakładkę Twój e-PIT. Jak zalogować się do systemu? Jeśli nie mamy jeszcze PIT-11 od pracodawcy, niezbędny będzie Profil Zaufany. Są bowiem dwie opcje, żeby uzyskać dostęp do zeznania podatkowego. Po pierwsze, możemy wpisać NIP lub PESEL wraz z kwotą przychodu na 2019 i 2019 rok. W tej opcji skarbówka dodatkowo prosi o wpisanie kwoty nadpłaty lub podatku do zapłaty w celach autoryzacyjnych.

Twój e-PIT logowanie
fot. Twój e-PIT

Znacznie szybciej można się jednak zalogować korzystając z Profilu Zaufanego. E-tożsamość można załatwić w urzędzie lub przez internet. Ta druga opcja jest zdecydowanie szybsza. Wystarczy skorzystać z bankowości elektronicznej i założyć Profil Zaufany za pośrednictwem banku. Po zalogowaniu się w ten sposób uzyskamy dostęp do konta w Twój e-PIT.

Zobacz także

W 2019 roku podatnicy złożyli rekordowe 16 mln elektronicznych PIT-ów za 2018 rok, a dzięki usłudze Twój e-PIT blisko 7 mln e-PIT-ów wpłynęło od osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38

Sprawdź swoje dane

Po zalogowaniu się można pobrać podgląd gotowego druku np. PIT-37. Należy wówczas sprawdzić, czy wszystkie dane automatycznie uwzględnione przez skarbówkę są poprawne. W tym momencie warto też uwzględnić sposób rozliczenia: indywidualnie lub z małżonkiem. Warto też przy okazji zaoszczędzić i skorzystać z ulg. Odliczyć można m.in. ulgę na dzieci, składki na ZUS, wydatki na cele rehabilitacyjne czy faktury za internet. W tym miejscu także można wskazać fundację lub organizację, na rzecz której przekażemy 1 procent podatku.

Zobacz także

Tak przygotowane zeznanie można zaakceptować i przesłać lub odrzucić i rozliczyć się na własną rękę. W przypadku PIT-38 i PIT-37 zeznania zostaną przesłane automatycznie, jeśli do 30 kwietnia nic nie zrobimy.

Po przesłaniu PIT, warto zadbać o UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To dowód na to, że rozliczyliśmy się ze skarbówką.

WAŻNE

Jeśli nie chcemy rozliczać się za pośrednictwem systemy Twój e-PIT, wciąż dostępne są zeznania elektroniczne lub papierowe, składane w urzędzie.

Do kiedy PIT za 2019 rok?

Co do zasady, PIT należy złożyć do 30 kwietnia. Wyjątkiem jest PIT-28, który musi być przesłany do 2 marca 2020 roku.

Zobacz także

Kiedy zwrot podatku?

Co do zasady, skarbówka ma trzy miesiące na zwrot nadpłaconego podatku. Tak jest w przypadku formularzy wypełnianych na papierze. W przypadku rozliczeń przez internet, urząd dokona zwrotu w ciągu 45 dni od dnia przesłania deklaracji. Jeśli ta zostanie przesłana przed 15 lutego, skarbówka zacznie liczyć 45 dni od daty 15 lutego. Co istotne, jeśli w trakcie rozliczenia PIT okaże się, że konieczna jest dopłata podatku, wpłaty należy dokonać na nowych zasadach. Od 1 stycznia podatki wpłacamy na mikrorachunki podatkowe.

Zobacz także

RadioZET.pl