Zamknij

Opłaty na autostradach. Kierowcy na razie unikną kar

04.10.2021 21:19
e-Toll. Jak działa nowy system poboru opłat
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

viaTOLL ustąpiło miejsca e-TOLL, czyli nowemu systemowi poboru opłat za przejazd autostradą, który obowiązuje od 1 października. Nowy system oznacza nowe obowiązki dla kierowców, którzy na początku traktowani będą z przymrużeniem oka.

E-TOLL to następca znanego kierowcom systemu viaTOLL służącego do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Nowy system działa od czerwca, ale 1 października 2021 roku miał ostatecznie zastąpić viaTOLL.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w piśmie do Krajowej Administracji Skarbowej zwrócił się z prośbą o wydłużenie okresu przejściowego dla kierowców. Urząd odpowiedział na wniosek Rzecznika i rozwiał wątpliwości w sprawie kar dla przewoźników.

E-TOLL. Co należy wiedzieć o nowym systemie poboru opłat?

Za przejazd po płatnych odcinkach dróg krajowych muszą płacić m.in. ciężarówki, autobusy czy samochody osobowe z przyczepami, jeśli dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu jest większa od 3,5 tony.

Obecnie w Polsce obowiązkiem uiszczania opłaty za przejazd drogami objętych jest 3660 km dróg, w tym 2525 km autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz 1135 km dróg krajowych

Ci przewoźnicy muszą zarejestrować się w nowym systemie płatności za drogi. Mało tego, rejestracja w e-TOLL wymaga zakupu urządzenia, przy którego użyciu będą przekazywane dane geolokalizacyjne do nowego systemu. e-TOLL ma wykorzystywać pozycję GPS pojazdu i na tej podstawie zliczać opłaty.

e-TOLL. Kierowcy na razie unikną opłat

 „Proponuję, aby dotychczasowy okres przejściowy został przedłużony lub apeluję o odstąpienie od karania, w początkowym okresie docelowego działania systemu e-TOLL, tj. od 1 października br., przewoźników, którzy nie zdążyli zarejestrować się w nowym systemie płatności opłat drogowych lub z powodów technicznych nie mogli z niego skorzystać” pisał w piśmie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Krajowa Administracja Skarbowa w odpowiedzi na pismo Rzecznika MŚP poinformowała, że nie będzie karać przewoźników w początkowym okresie działania systemu e-TOLL.  

Jak poinformowała w piśmie do Rzecznika MŚP szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska, kontrole prawidłowości uiszczania opłat w początkowym okresie działania systemu e-TOLL, które od 1 października będą przeprowadzane przez Inspektorów GITD oraz Służbę Celno-Skarbową, będą miały przede wszystkim charakter prewencyjny - ich "podstawowym elementem będzie pouczanie, a nie karanie uczestnika realizowanego przewozu".

- W sprawach, dla których ustawa przewiduje nakładanie mandatów na kierujących, stosowane będą pouczenia. Natomiast w sprawach kar pieniężnych nakładanych przez GITD, z wyłączeniem braku rejestracji w e-TOLL, w pierwszej kolejności inspektorzy skorzystają z przewidzianej w przepisach prawa instytucji odstąpienia od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej - podsumowała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

RadioZET.pl/PAP/Rzecznik MŚP/KAS